Virtuális galéria

 

 

„Te láttad az erdőt,
Mielőtt erdő lett volna.
Mielőtt a vizek a szárazföldtől
Elválasztattak volna.
Azért fested most híven, igazán,
Azt is, mit itt nem láttál.
Magadban a dolgok ős-képére
Reá találtál.
A képeiden azért hallik
Szinte-szinte a vizek dübörgése,
Vihar-tört szálfák hörgő reccsenése.
Te láttad az erdőt
Mielőtt erdő lett volna.
Mert naiv gyermek-hit az, hogy az Isten
A Hat Nap előtt mit se csinált volna.
A hosszú-hosszú örökléten át
A Művészt szabta, formálta remekbe,
Illesztgette mulhatatlan keretbe,
Bölcsőjét a chaos felett ringatta,
A világ tervrajzába beavatta,
Szoktatta a halhatatlansághoz...
Aztán fogott csak hozzá a világhoz.”

Tisztelt Egybegyűltek, kedves Ünneplő Közönség!

Reményik Sándor a Művészek misztikus beavatottságának és különös egyéniségének forrását a teremtés csodájában jelöli meg varázslatos költeményében. Költői eszközökkel szemléletesen fogalmazza meg az általános alapigazságot a művészlelkekkel kapcsolatban: különös mélységgel vizsgálják a világot és sajátos eszközeik vannak a látott és megélt kép bemutatására. Azt hiszem, a vers megfontolt átgondolása után nem tűnik túlzásnak a kijelentés: a művészet hivatása, hogy pótolja az életet, amit nélkülözünk.


Rég dédelgetett álmunk válik ma valóra a gimnáziumi galéria felavatásával. Hosszú idő óta tervezgettük, hogy iskolánkban egy méltó helyet szentelünk festészetben, rajzolásban, fényképészetben tehetséges diákjaink alkotásainak. Szívből örülök, hogy ez épületünk fennállásának 90. évfordulója alkalmából valósággá vált. Köszönetünket fejezzük ki fenntartónknak, a Tamási Tankerületi Központnak, akik mindehhez anyagi támogatást nyújtottak. A köszönetet a kivitelezők felé is szeretném tolmácsolni: Porubcsánszki Imre asztalos mesternek, valamint a Metarecz Kft-nek. Hálás köszönet illeti Pap Gabriella tanárnőt, akivel nagy egyetértésben és a lelkesedésben osztozva tudtunk együtt dolgozni a galéria megvalósításában. És természetesen a legnagyobb köszönetet azon diákjaink felé szeretném kifejezni, akik ez alkalommal nekünk ajándékozták a bizalmukat és megosztották velünk munkáikat. Pápai Fruzsinának, Csapó Zéténynek, Keszte Boglárkának, Kiss Szabolcsnak, Cser Annának, Müller Ádámnak, Fellegi Lili Hannának, Kövesdi Virágnak.


Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a dombóvári gimnáziumban minden évben vannak olyan diákok, akik vizuális kultúra tantárgyból tesznek érettségi vizsgát, s ezt követően adott esetben olyan pályát választanak, amelyhez a rajzkészségeiket vehetik alapul. Az utak ma már ez alapján, nagyon szerteágazóak. A vizualitás, a világ érzékeny megfigyelése és látványos reprezentálása, a térlátás, az ügyes rajzolás rengeteg szakmában vezetheti sikerre mindazokat, akiknek megmutatkozik ezekben a tehetségük. Az alkotás ezen túl természetesen egy nagyon fontos önkifejezési eszköz, ami inspirációt adhat a néző számára is. Bízunk benne, hogy a galéria megvalósulásával még több élet költözik a gimnázium folyosójára.


S végezetül diák-művészeink tiszteletére a gimnáziumi galéria megnyitóját egy zongorajátékkal szeretnénk zárni John Lennon hitvallását magunkénak érezve: Isten azért teremtette a zenét, hogy szavak nélkül tudjunk imádkozni. A zongorát Lakatos Lukács szólaltatja meg. Köszönöm a figyelmet! 


Gyarmati Gyöngyi intézményvezető-helyettes beszéde, mely 2019. szeptember 28-án hangzott el a gimnázium épülete fennállásának 90 éves évfordulója alkalmából