Interjú Tóth Lili Annával

 

 

 

 

 

 

 

„Jelöld ki a célt, így ki tudod jelölni az odáig vezető utat is.”

Rovatunkban iskolánk egykori diákjait kérdezzük a felsőoktatásba való bekerülésükről, illetve az ott szerzett tapasztalataikról. Ez alkalommal Tóth Lili Annára esett a választásunk, aki szívesen mesélt egyetemista életéről a Corvinuson. Élsportolói sűrű napirendjéről, egyetemi feladatairól, jövőbeli terveiről faggattuk.

Röviden mesélj magadról? Mikor végeztél a gimiben? Milyen tagozaton?
A gimiben 2017-ben végeztem, emelt angol tagozaton.

Most melyik egyetem melyik szakán tanulsz? (Előreláthatóan mikor fogsz végezni?)
A Budapesti Corvinus Egyetem, Gazdaságtudományi Karának kereskedelem és marketing szakján tanulok. Ez egy BSC (alap) képzés, amely 7 féléves. Jelenleg az ötödik félévemet kezdtem meg szeptember elején. 2021 januárjában fogok diplomázni.

Milyen megmérettetések várnak még rád az egyetem elvégzéséig? Vagy azután?
Az egyetem ezen félévében, de ez elmondható általánosan az összes félévre, a legnagyobb megmérettetések a zárthelyi dolgozatok, a beadandó esszéfeladatok, valamint a prezentációk. A prezentációkat általában csoportban végezzük. Az előadás során választ kell adnunk az adott szakterület és téma valamilyen kérdésére. A kutatás, kreativitás, csoportban való dolgozás fontos szerepet játszik a feladat megoldásában.
A vizsgaidőszakban nyilvánvalóan a vizsgák teljesítése a legfőbb feladat. A vizsgaidőszakra minden félév végén sor kerül. Ebben az időszakban nincs tanítás, amely talán jól hangzik, de ezek a hetek a kőkemény önálló tanulásról szólnak a sikeres vizsgák érdekében.
Ami még hátra lesz, az a szakdolgozat megírása, amelynek témáját januárig le kell adni. Valamint a 7. félévben teljesítendő szakmai gyakorlat.

Miért döntöttél emellett a szak mellett? (Mi motivált? Mi vonzott ide?)
Nekem nem a szak, hanem az egyetem volt az, ami leginkább vonzó volt. Tudtam, hogy közgazdász szeretnék lenni, és kitűztem célul, hogy az ország legjobb gazdasági egyetemén szeretnék tanulni – ez pedig a Corvinus. A kereskedelem és marketing szak tetszett a legjobban a Gazdaságtudományi szakok közül. Így választottam ezt.

Mikor határoztad el, hogy ide fogod beadni a jelentkezésedet?
2016 nyarán

Mit tettél annak érdekében, hogy felvegyenek?
12 évig kitűnő voltam minden tárgyból. 11. osztályban felsőfokú nyelvvizsgát tettem. 12.-ben szeptembertől kezdve folyamatosan készültem az emelt érettségire. Matek faktra jártam, pedig csak középszinten érettségiztem matekból. Folyamatos és beosztott gyakorlás. A cél megvolt, így megdolgoztam érte.

Milyen tantárgyakat tanultál emelt óraszámban, fakultáción?
Angol (9–10. osztályban), matematika (11–12. osztályban), testnevelés (12.osztályban)

Milyen tantárgyakból tettél emelt szintű érettségit?
Történelemből

Mik voltak a ponthatárok? Neked mennyi pontod volt? Magasnak számított?
449 pont volt a ponthatár, nekem 478 pontom lett, ami viszonylag magasnak számított. De az évfolyamra 490 pont feletti eredménnyel is kerültek be.

Milyenek a tapasztalataid? Milyen az iskolád most? Jól érzed magad?
Ez egy nagyon jó, nagyon színvonalas, azt mondanám, hogy elit egyetem. A tanárok öltönyben, elegáns ruhákban tanítanak. Megvan az iskolának a sajátos hangulata. Határozottan jól érzem magam a szaktársaimmal, barátságokra tettem szert. Bár az elején az évfolyamnak sok közös tárgya volt, ami miatt gyakran kerültem ismeretlenekkel egy gyakorlati csoportba. De ebből is sokat lehet tanulni, az ember rugalmasabb, barátságosabb lesz.
Itt minden lehetőség megvan a szakmai kibontakozásra. Tanulmányi versenyek, egyetemi diákkörök, fakultációs órák. Aki szeretne, az rengeteget profitálhat az órákon kívül. Folyamatos gyakornoki állásajánlatok közül válogathatnak az itt tanulók.
Én az élsport miatt nem tudok részt venni ezekben a plusz dolgokban. De azért nem bánom, mert én a sport területén tudok szert tenni különleges kapcsolatokra, amelyekre más nem. És Sportközgazdászként ez a hasznomra fog válni.
A Corvinuson pedig nagyon fontos, hogy különleges legyél ahhoz, hogy ki tudj emelkedni a tömegből. Minden évben végeznek közgazdászok. Így könnyen el lehet veszni. Ezért kell valami plusz szakmai vagy más terület, amelyben maradandót tudsz alkotni.

Mennyire nehéz boldogulni a középiskolában megszerzett tudással az adott egyetemen?
A középiskolai tudás igazából egy általános műveltséget ad. Megadja az alapokat, bizonyos képességeket, amik persze nagyon fontosak. De az egyetemen egy teljesen más világba csöppen az ember, ahol abszolút új dolgokat kell megtanulni, elsajátítani. Bár nekem az első félévben a Matematika I. tárgyból sokat segített a matematika fakultáción szerzett tudás. De ez egy tantárgy volt a sok közül.

Hasznát veszed a nyelvtudásodnak?
11. osztályban felsőfokú nyelvvizsgáztam angolból. Az egyetemen igazából legalább a középfokú angol nyelvtudás alapkövetelménynek számít, hiszen a gazdaságtudomány nyelve is az angol.

Mi a legnagyobb nehézség?
Jelenleg ilyet nem tudok mondani. Az első félév nehéz, minden új, mindenhez alkalmazkodni kell.

Kollégiumban vagy albérletben laksz?
Albérletben

Államilag finanszírozott képzésben veszel részt vagy költségtérítésesben?
Állami ösztöndíjas

Melyik a legnehezebb tantárgyad?
Jelen pillanatban a Statisztika 2

Kiknek ajánlanád ezt az egyetemet/ezt a kart/ezt a szakot?
Olyan embereknek, akik nem riadnak vissza a matematika alapú tárgyaktól, a számolástól, bankrendszerektől, pénzügyi tanulmányoktól. Akik képesek kreatívan gondolkodni, jó a problémamegoldó képességük. Akár otthonosan mozognak az új technológiák, az informatika világában. Képesek csapatként dolgozni, céltudatosak, és mernek küzdeni az álmaikért.

Milyen sűrű a napirended? Milyen kötelezettségeid vannak?
Nekem igazából az élsport alá van rendelve az életem. Heti 8-10 futóedzés, 3 erősítő edzés, masszázs, úszás stb. igencsak kitölti a napjaimat. Edzőtáborok, külföldi versenyek miatt van, hogy hiányzok. Ezért minden félévben egyéni tanrendet igénylek. Így a hiányzásokkal nincsen probléma. A tananyag kapcsán viszont természetesen semmilyen mentességet nem kapok, ahogyan a vizsgák esetén sem.
Voltak nehéz időszakok a sport és a tanulás összeegyeztetése miatt. Most azt gondolom, minden küzdelem megérte. De én ilyen szempontból speciális eset vagyok.
Általánosan ezen a szakon az első két év nehéznek számít, sűrű napokkal, de a harmadik évben már több társam is munkát tud vállalni.

Mi leszel, ha nagy leszel?
Az alapképzés elvégzése után szeretnék tovább menni mesterképzésre Sportközgazdász szakon. Szintén a Corvinus Egyetemen.

Vannak külföldi ösztöndíj-lehetőségek? Te gondolsz ilyesmire?
Rengeteg a lehetőség. Aki tesz érte, annak az egész világ elérhető. Barátaim Szingapúrban, Dániában, Kanadában, Finnországban tanultak. De tényleg, szinte mindenhova el lehet jutni.
Én az élsport miatt nem fogok kimenni, de egyébként ajánlom mindenkinek.

Utólag mit tartasz a dombóvári gimnázium legnagyobb erényének?
Hogy van néhány olyan tanár, akik igazi tudást adnak, és öröm velük a tanulás.

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?
Mezei futó Európa Bajnokság 2. hely (2017) (első magyar ezüst a történelemben)

Bármilyen egyéb információ, amit fontosnak tartasz a továbbtanulás előtt állókkal megosztani.
Jelöld ki a célt, így ki tudod jelölni az odáig vezető utat is. J
Bárhova be lehet kerülni, ha eleget teszel érte, és évek alatt, tudatosan építed fel a jövődet. A tanulást érdemes folyamatosan komolyan venni, ha a felsőoktatásba vágysz. A saját érdekedben tanulj, ne pedig azért, mert a környezeted ezt várja el tőled.
Nagyon igaz, hogy a bent maradás sokszor nehezebb, mint a bekerülés.
Köszönöm az interjút, sok sikert kívánok céljaid eléréséhez!


Tóth Lenke, 8.N