Sorozatok és sorozatfüggőség

 

 

 

        

 


A sorozatok

Mikor nézünk sorozatokat?
Találkoztam már olyan emberrel, aki azt mondta, hogy ő délután leül, bekapcsolja a tévét, és ráérősen chipset majszolgat, miközben néz egy sorozatot, amit véletlenszerűen választott ki. És van olyan ember is, aki csak egy bizonyos sorozatot hajlandó nézni, sőt azért az egyért rajong. A harmadik csoportba pedig azok tartoznak, akiknek kevés egy sorozat. Ilyen esetben érdemes témában minél eltérőbbet választani, hogy ne keverjük össze a többféle sorozat cselekményét vagy éppenséggel a szereplőit.

De miért is válik valaki sorozatfüggővé? Mennyi időt kell eltöltenünk a tv vagy egyéb készülékek előtt, hogy függővé váljunk? Miért hatnak úgy a sorozatok, mint a drog? Miért nem tudunk szabadulni? Mit ad nekünk ez a kitalált világ?
A következőkben egy pszichológus ad választ adni ezekre a kérdésekre:
„Talán ismerős az érzés, amikor az ember nagy elhatározással fogadja meg, hogy még egy legeslegutolsó részt megnéz kedvenc sorozatából, majd vágás, és öt óra múlva tápászkodik fel a kanapéról, hogy hangyányi erejével bevánszorogjon az ágyba. Ekkor persze megfogadom, hogy soha többé nem megyek egyetlen sorozat közelébe sem (persze miután ezzel végeztem).
A sorozatok a realitás sűrített világát adják virtuális kontextusban. A negatív vagy pozitív tapasztalataink által nyújtott ismerősség, vagy éppen a félelmeinkkel, vágyainkkal való találkozás tudja igazán felkelteni az érdeklődésünket. … Legtöbb esetben a negatív események az élethez hasonlóan kiszámíthatatlanul törnek elő, így hasonlóan váratlan érzelmi reakciókhoz vezetnek. … A sorozatok vonzerejét többek között a gyors lefutás adja, ami azonnali betekintést enged a jövőbe. Ami az életben évek alatt, a sorozatban 45 perc alatt végbe is megy. … Ez … csalogat át egyik epizódról a másikra. „Csak még egy rész”
à és már el is kezdődött a menetelés a függőség felé

Érzelmek, amelyeket a sorozatok válthatnak ki
A sorozatok gyakran válthatnak ki örömöt, haragot vagy éppen csalódottságot. De az illető személyisége, hangulata is sokszor megváltozhat a sorozat egyes epizódjai után.
Düh, harag:
Kiváltó okai lehetnek a sorozat szereplőinek egymáshoz való viszonyai, vagy a kedvenc szereplőnk valamilyen formában történő bántása.
Emellett külső dolgok is válthatnak ki haragot, ilyen például a reklám, amire nagyon sokan haragosan reagálnak, vagy amikor a család egyik tagja megzavar a sorozat nézése közben, vagy a szomszéd épp akkor nyír füvet és hiába csukod be az ablakot, ugyanúgy hallod a fűnyírót. Ezek ideges állapotot válthatnak ki. Szülőknek ismerős lehet a helyzet, amikor a gyerek „kikel” magából és lecsapkod mindent a földre, felrúgja a székeket stb.

Öröm, boldogság:
Amikor valamelyik szereplővel valami jó történik, valamit megkap, amit a többi szereplő nem, vagy csak alacsonyabb szinten szerezhet meg. Ez könnyen észrevehető, mert ilyenkor a néző nagyon aktív állapotba kerül, és nagyon boldognak látjuk.

Csalódottság, társaságkerülés:
Amikor a sorozatban valamelyik szereplőkkel valami rossz történik, és ez olyan mértékű, hogy kihat a kedélyállapotunkra, és ezáltal a környezetünkre is, akkor haragról, csalódottságról beszélhetünk. A társaságkerülést is kiválthat a sorozat szereplőjének depressziós hangulatával való azonosulás.

A fenti problémákra könnyen találhatunk megoldást.

Miért jók a sorozatok számunkra?
Eddig csak a sorozatok rossz oldaláról, mellékhatásairól és a viselkedési problémákról beszéltünk. Saját ismerőseim között vannak olyanok, akik nem tartják jó ötletnek a sorozatnézést, mert szerintük ez időpocsékolás. Ennek ellenére én is, és szerintem még jó néhányan nézünk különféle sorozatokat.
A sorozatok pozitív hatásai a következők lehetnek:
A sorozatok menedéket nyújtanak a mindennapok feszített életviteléből. Tehát „a sorozatfalás menekülés a stressz elől. A mindennapokban nem tudunk felszólításra nem gondolni a fehér medvére. (Próbáljátok ki: bármire gondolhattok, csak a fehér medvére nem! De a sorozatfalás segít kiszakadni a valós élet problémáiból.” Valamint felszabadultságot, könnyedséget és magabiztosságot ad. Ezért jó, hogyha sorozatokat nézünk.

Azonosulás a sorozat szereplőivel
A néző legtöbbször azzal a szereplővel azonosul, akihez a legközelebb áll a közös tulajdonságaikat tekintve.
Kedvenc szereplő:
Az a személy a sorozatban, akit a néző végig támogat, biztat, és akinek a legjobban átérzi a helyzetét, és akinek kíváncsi a múltjára, jelenére és/vagy a jövőjére. Amikor ezt már túlzásba viszik, akkor ilyen problémák merülhetnek fel:
Úgy szeretne kinézni, mint a kedvenc szereplője, teljesen átveszi a beszédstílusát és a szokásait. Később már megegyezik az ízlésük, és minden tele van a képével (ezt igazából nem tartják valós problémának, mivel ez csak őrá hat, senki másra).
Amikor döntenie kell valamiben, de annyira behálózza a sorozat, hogy azon kezd el gondolkodni, hogy az egyik szereplő mit tenne a helyében. Ha nem vigyázunk, akkor a sorozatok a „hatalmukba kerítenek”, és olyan dolgokat tehetünk, amiket később valószínűleg megbánunk.

A tanulság tehát ennyi: mindig mértékkel nézzünk sorozatokat!

Felhasznált irodalom:
Frank Bozoki Eszter: Miért leszünk sorozatfüggők? (In: https://7koznapi.blog.hu/2018/06/08/miert_leszunk_sorozatfuggok)

Polyák Petra Diána, 8.N