Invazív szúnyogok nyomában

 

 


 

 

1

 

A PTE Ökológia Tanszékéről volt tanítványom Kemenesiné Dr. Kurucz Kornélia keresett meg, hogy iskolánk emelt szintű biológia tagozatos diákjaival csatlakozzunk egy nemzetközi kutatáshoz.
Néhány éve foglalkozik csípőszúnyogokkal, különös figyelemmel az Európában (és hazánkban is) megjelenő, megtelepedő inváziós fajokkal (tigris szúnyog és társai). Egy európai összefogásnak köszönhetően (AIM-COST Action) januárban elkészült egy útmutató (követendő protokoll) az inváziós szúnyog fajok elterjedési területének felmérésére, nyomon követésére. Ez első körben jelenlét-hiány adatok gyűjtését jelenti petézőcsapdák használatával, melyet minden országban azonos módszertani háttérrel végezve, egységes és összehasonlítható adatsor keletkezik Európára nézve. A PTE is csatlakozott ehhez a hálózathoz.  Kemenesiné Dr. Kurucz Kornélia kapta a feladatot, hogy Magyarországon belül összehangolja az inváziós szúnyogokkal kapcsolatos vizsgálatokat (az ex-MTA Ökológiai Kutatóközpont és a Nemzeti Népegészségügyi Központtal karöltve).

2020. június 28-án találkozott először a vizsgálatot végző csapat, a jelentkezők közösségi szolgálat keretében végzik munkájukat. Tanulóink az országban elsőként csatlakoznak középiskolásként ehhez a programhoz.
A programról, a feladatokról  Kemenesiné Dr. Kurucz Kornélia tartott tájékoztatót, majd együtt kihelyeztük a „csapdákat”.
A végleges, hivatalos AIMsurv protokoll alapján:
Dombóváron 5 ovitrap-ot helyeztünk ki egymástól a Mikszáth Kálmán utcában a kerítések mellett. Az ellenőrzések, megfigyelések, kihelyezés/begyűjtés feladatait Bódog Leila, Dunai Lili, Klemm Bianka, Miklós Eszter 12. c osztályos tanulók és Balog Dominik 9. b osztályos tanuló végzik.
Attalában a Horgásztó mellett került kihelyezésre 5 ovitrap, melyhez kapcsolódó feladatokat  Lévay Mária 12. c osztályos tanuló végzi el.
A vizsgálat ideje 3 hónap: július-augusztus-szeptember.

1       1
Elkészült a csapat logója, melyet Dunai Lili készített.

A munkánkat segíti még Dr. Kisvárdai Melinda és Kisvárdai Antal tanár úr.

Hamarosan kérdőív kitöltésére kérjük az érdeklődőket.

A témával kapcsolatban ajánlom a következő elérhetőségeket:

Kisvárdainé Fábián Erika
biológia-technika szakos tanár, környezetmérnök

 

Invazív szúnyogok nyomában 2.

 

Két hét elteltével ismét találkozott a kutató csapat. Kemenesiné Dr. Kurucz Kornélia ismertette a nemzetközi kutatás céljait, szerkezetét, a jelenlét-hiány adatok gyűjtésének jelentőségét a diákokkal.

   11
1
Bemutatta a BG-SENTINEL BIOGETS szúnyogcsapda összeállítását, működési elvét, kihelyezésének feltételeit. Az összegyűjtött szúnyogok meghatározáshoz kapcsolódó szakirodalmakból kiemelte a határozás legfontosabb lépéseit, melyet szúnyogmintákkal tett szemléletessé.
111
Ezt követte Leila és Marcsi beszámolója a két hét tapasztalatairól, majd a petézőcsapdák ellenőrzése, a minták begyűjtése. Az egyik fa-spatula eltűnt az utolsó héten, de a többit sikerült begyűjteni.

1111

A dombóvári csapdák ellenőrzése után az Attalában kihelyezett csapdák ellenőrzése következett. Itt is kicseréltük a fa-spatulákat.

  11

A begyűjtött minták eredményét két hét múlva, július 26-án ismertette Kemenesiné Dr. Kurucz Kornélia. Egyik minta sem tartalmazott petéket, de ebben a kutatásban ez is „jó” eredmény.
Nelli most sem érkezett üres kézzel, sztereo-mikroszkópot és újabb szúnyogokat hozott.

      1111
A különböző szúnyogokat együtt vizsgálva jól mutatták a különböző jellegzetes mintákat, bélyegeket.
Eszti és Marcsi összegezte a két hét tapasztalatait, majd a dombóvári csapdák ellenőrzésével folytattuk.

111

Az attalai mintákat Marcsi egy kivételével elhozta (az egyik eltűnt), s így a mikroszkópot kihasználva ellenőriztük a mintákat. A dombóvári 5. csapdában találtunk szúnyogpetéket, így onnan a víz is begyűjtésre került, érdeklődve várjuk a keltetés eredményét.

Kisvárdainé Fábián Erika
biológia-technika szakos tanár, környezetmérnök