Körkérdés

 

 


Amióta Denis Hayes, az alternatív energiaforrások világhírű amerikai kutatója és szakértője 1970. április 22-én mozgalmat indított a Föld védelmében, ezt a napot a Föld napjává nyilvánították. Ma már szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom, Magyarországon 1990 óta ezen a napon különféle akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Arra voltunk kíváncsiak, hogy iskolánk tanulói, tanárai fontosnak tartják-e a környezetvédelem ügyét, tesznek-e ennek érdekében valamit a hétköznapokban.

         Kisvárdainé Fábián Erika tanár, környezetmérnök:
A környezetvédelem kapcsán nekem mindig egy nagyobb gondolatmenet jut az eszembe. Ennek sok szelete, összetevője van, ami befolyásolja mindennapjainkat, a környezetünket és a Földünk életét. A környezetvédelem a másik szakmámban, a környezetmérnöki vonalon egészen más megvilágítást kap ez a téma, mint amit magánemberként érzékel ebből az ember. Így látom azt is, hogy az ország vezetése törvényekkel, végrehajtási rendeletekkel, intézkedésekkel mit tesz a környezet megóvásáért. Rendelkezünk környezetvédelmi törvénnyel, végrehatási rendeletekkel, melyek a levegő-, víz-, élővilág védelmét szolgálják. Különböző pályázati forrásokkal támogatja az állam a környezetvédelmet szolgáló beruházásokat:  vállalkozók körében, az egyesületeknél,  az önkormányzatoknál. Ugyanakkor a másik oldalt is látom, ahol a vállalkozók megpróbálják teljesíteni a törvényekben előírtakat. Azok, akik legálisan dolgoznak, nagyon szigorú feltételek mellett kapnak működési-, vagy telepengedélyt, illetve a későbbiekben nagyon szigorúan ellenőrzik őket, hogy tartják-e a kibocsátási határértékeket, víz-, és levegőterhelést. Nyomon követem az önkormányzat munkáját is a környezetvédelem területén. Egyrészt jogszabályban előírt kötelezettségük van, de a Dombóvári Önkormányzat sokszor ezeken túl is támogat olyan kezdeményezéseket, amelyek segítik, hogy tisztább környezetben éljünk. Ilyenek például a lomtalanítási akciók, a szelektív hulladékgyűjtések. Az Erzsébet utcában létesült egy hulladékgyűjtő udvar, ahová mindenki leadhatja az összegyűlt hulladékát: például e-hulladékot,  maradék veszélyes hulladékot, mellyel elősegíti az újrahasznosítás megvalósulását vagy a veszélyes hulladék ártalmatlanítását. Folyamatosan fejlődik a begyűjtési-, hasznosítási infrastruktúra Magyarországon. Jó példa erre, hogy Tamásiban nyílt nemrégiben egy olyan üzem, ami az autógumikat darálja le és válogatja szét, az újrahasznosítást segítve ezzel. 
Magánemberként, a család szintjén is évek óta igyekszünk úgy élni, hogy a környezetünket védjük. Nálunk természetes a szelektív hulladékgyűjtés, ahogy az is, hogy víztakarékossági okokból tusolunk és nem kádban fürdünk. Régóta energiatakarékos izzókat használunk, most burkoljuk körbe a lakásunkat, hogy kevesebb energiát használjunk fel.
Magánemberként, szakemberként és tanárként is igyekszem aszerint élni, hogy óvjam a környezetem.
Nagyon jó, hogy beépül a tananyagba a környezettudatosság. Ugyanakkor azt tapasztalom, hogy sokan bár fontosnak tartják a környezetvédelem ügyét, de nem tesznek érte semmit a hétköznapokban. Ezen kell változtatni. Tapasztalatom szerint a gyerekek a legjobban nevelhetők, ezért fontos, hogy óvodás kortól megmutassuk számukra a helyes irányt e téren is. Iskolás korban is sokszor visznek haza a gyerekek környezetvédelemmel kapcsolatos új információkat, ilyen értelemben ők is képesek nevelni a szülőket. Ha észrevesszük magunk körül azokat a lehetőségeket, melyek a környezetünk megóvását szolgálják, és élünk is ezekkel, akkor igaz lesz az a mondás, hogy „gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan!” Ha mindenki hozzáteszi a kis szeletét ehhez, és lehetőségeihez mérten vigyáz a környezetére, akkor élhetőbb életünk és élhetőbb Földünk lesz. 

         Vörös Annamária 9.n
A Föld napja mozgalom szerintem egy kiváló lehetőség arra, hogy felhívják azoknak az embereknek a figyelmét a környezetvédelem fontosságára, akik még nem tesznek ez ügyben semmit. Úgy gondolom, hogy ez valami nagy dolognak is lehet a kezdete. Persze nem csak ekkor kell védeni a környezetünket, hanem nap mint nap. Otthon mi is igyekszünk minél környezettudatosabb életet élni. Szelektíven gyűjtjük a szemetet, igyekszünk az árammal, a vízzel spórolni, hiszen ez a család költségvetésében is megmutatkozik. Gyakran szoktunk kirándulni a természetben, hiszen így megismerhetjük, megszerethetjük a környezetünket, amihez ezáltal szorosabban kötődünk és jobban óvjuk, védjük. Iskolai keretekben is sokat tanulunk a környezetvédelem fontosságáról. Már többször részt vettem a Curie Környezetvédelmi Versenyen, valamint tagja vagyok a Körte Suli elnevezésű kutatóiskolának, aminek keretében nagyon sokat járjuk a természetet.

         Czétány Péter 12.b
A globális világban egyre fontosabb a környezetvédelem. Amit az ember ezzel kapcsolatban lokálisan is megtehet, az a hulladékkezelés. Otthon mi is külön gyűjtjük az üvegeket, a műanyag palackokat és a papírt, és a szelektív hulladékszigetre visszük. A veszélyes hulladékot is külön kezeljük. Ezeken kívül a hétköznapi ember még részt tud venni szemétgyűjtési, lomtalanítási akciókban, az illegális lerakók felszámolásában. Jó kezdeményezésnek tartom például a Mecsekben zajló békamentési akciókat. Szerintem a médiában elég nagy publicitást kap a környezetvédelem fontossága, főleg egy-egy súlyos környezeti katasztrófa irányítja rá erre az emberek figyelmét például a cunami, vagy az atomerőmű katasztrófa. Az iskolában, biológia órákon Kisvárdai tanárnő is sok időt szentelt ennek a témának.

         Tóth Ákos 11.e
Szerintem nagyon fontos a Föld napja kezdeményezés, mert ráirányítja a globális problémákra a figyelmet. Például a globális felmelegedésre, aminek hatására olvadnak a sarki jégsapkák, ami katasztrofális következményeket von maga után. Többet kellene biciklizni, gyalogolni és a tömegközlekedést választani az autók helyett. Én is busszal, kerékpárral közlekedem általában. A családommal a szelektív hulladékgyűjtésre is odafigyelünk.