Merre tovább?

Interjú Tencz Orsolyával

Február 14, 2012

Ezzel az írásunkkal egy új rovatot indítunk útjára, melyben iskolánk egykori diákjait kérdezzük a felsőoktatásba való bekerülésükről, illetve az ott szerzett tapasztalataikról. Elsőként a tavalyi évben érettségizett Tencz Orsolyával beszélgettünk, aki a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Karának hallgatója.

  • Röviden mesélj magadról Orsi, mikor végeztél a gimiben, milyen tagozaton tanultál?

2011-ben végeztem, nyelvi előkészítős voltam, ahol fő idegen nyelvem a német, második pedig az angol volt. Németből érettségiztem és szereztem is belőle középfokú nyelvvizsgát. Készültem a felsőfokúra is, de az sajnos elmaradt, mert nem volt rá annyi időm, mint szerettem volna.

  • Melyik egyetem, melyik karán, szakán tanulsz?

A Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Karán, pénzügy és számvitel szakon tanulok.

  • Miért emellett döntöttél a továbbtanulást illetően?

Egyrészt azért, mert ezen a szakon tanul az egyik barátnőm, aki szintén gimis volt, csak egy évvel fölöttem járt, ő mesélt erről a szakról, és a hallottak alapján nekem is szimpatikus lett. Másrészt felvételi tárgyai a matek és a töri voltak, amik a kedvenceim közé tartoztak a gimiben. Szerintem a gazdaság egy olyan terület, amivel később külföldön is el tudok helyezkedni, ez is fő szempont volt.

  • Mikor kristályosodtak ki a továbbtanulási céljaid?

Körülbelül másfél évvel a felvételi előtt döntöttem el, hogy közgazdasági szakot szeretnék választani. Sokáig turizmusra készültem, de olyan december környékén határoztam a pénzügy mellett.

  •  Mit tettél annak érdekében, hogy felvegyenek?

Németből szereztem nyelvvizsgát, történelemből faktos voltam és emelt szinten érettségiztem. Földrajz OKTV-n 5. lettem, viszont az ezért kapott pontjaimat nem tudtam beszámíttatni, mert a földrajz nem szerepelt a felvételi tárgyak között.

  • Mekkora volt a ponthatár, neked mennyi pontod volt?

450 pontom lett. A ponthatár a Budapesti Corvinus Egyetem ugyanezen szakán 451 pont volt, ahová így nem vettek fel, a második helyen szerepelt a BGF, itt 401 pontot kellett elérni.

  • Ez a ponthatár magasnak számított tavaly?

Szerintem a 400 körüli pont átlagosnak számított, ha jól tudom, a Corvinuson kívül ilyen körüli ponthatárok voltak minden közgazdasági szakon.

  • Az osztályotokból milyen volt a felvételi arány? Hány embernek sikerült bejutnia az első helyre?

Úgy gondolom, sokunknak azért nem sikerült az első hely, mert csak egy nyelvvizsgánk volt, ha volt, annak ellenére, hogy nyelvi előkészítős osztály voltunk. Sajnos a sok tanár- és osztályfőnökváltás itt mutatkozott meg. Kevés osztálytársam került be arra a helyre, amire eredetileg szeretett volna.

  • Milyenek a tapasztalataid? Jól érzed magad?

Nagyon szeretem ezt a szakot, az előadások nagy részét színvonalasnak tartom, az iskola a legjobb diplomát adja az országban a Corvinus mellett, viszont nagyon meg is kell érte dolgozni. Több százan vagyunk, és mivel ennyi közgazdászra nincs szükség, nagyon sok embert szórnak ki az első évben, elég magasak a követelmények és a szerencsén is nagyon sok múlik. Tényleg igaz néhány tárgynál az a módszer, hogy a vizsgadolgozatok feldobása után az megy át a vizsgán, akinek jó helyre esik a dolgozata.

  • Mennyire nehéz boldogulni a középiskolában megszerzett tudással az adott egyetemen?

Az első gondolatom az volt, hogy középszintű matektudással öngyilkosság volt ide jönni, de aztán végülis sikerült megbarátkoznom a matekkal, ami lényegében ugyanaz, mint a középiskolás emelt matek. Ez az egyik szórótárgy itt, sokan azért bukják el, mert úgy gondolják, hogy mivel ötös emelt matekosok voltak, itt is menni fog. Én úgy látom, hogy nem megtanulhatatlan, csak folyamatosan kell gyakorolni, akkor nem lesz gond. Tehát a gimis tárgyak közül a matek az, amire nagy szükség van. A másik, ami használható tárgy a gimiből, a történelem, első félévben nem annyira, de később fel lehet majd venni a gazdaságtörténetet és a politológiát, ami nem lehet nehéz az emelt töriseknek.

  • A nyelvtudásodnak hasznát veszed?

Még nem, nálunk csak 3. félévtől lesz üzleti idegen nyelv.

  • Mit tartasz a legnagyobb nehézségnek?

Azt, hogy nem elég tanulni, nagyon sok múlik a szerencsén, javító/vizsgáztató tanár jóindulatán/hangulatán.

  • Kollégiumban vagy albérletben laksz?

Albérletben lakom 3 szintén pénzügyes lakótársammal.

  • Államilag finanszírozott képzésben veszel részt, vagy költségtérítéses?

Államilag támogatott.

  • Melyik bizonyult a legnehezebb tantárgyadnak?

A pénzügyek alapjai tárgy, mert szóbeli vizsga volt belőle.

  • Hogy sikerült az első félév?

Kilenc tárgyam van, ebből eddig nyolc sikerült, vissza van még az utolsó, ami választott tárgy, úgyhogy nagy a valószínűsége, hogy az is meglesz. A jegyeim vegyesek, a bukás és a kettes kivételével mindenem van.

  • Kiknek, milyen tantárgy iránt fogékony tanulóknak ajánlanád ezt a kart, szakot?

Több matekos jellegű, számolós tárgyunk van, úgyhogy elsősorban a matekosoknak, de azért közép matekos tudással is lehet boldogulni, úgyhogy lényegében mindenkinek, akit ez az irány érdekel, a matek „csak” nagy előny.

  • Év közben is vannak számonkérések, vagy csak a vizsgaidőszakokban?

Vizsgaidőszakon kívül a 6. és 12. hét után van egy zárthelyi hetünk, ezen kívül sok tárgyból kell beadandót írni ahhoz, hogy aláírást szerezzünk, tehát mehessünk vizsgázni.

  • Mi leszel ha "nagy" leszel?

Közgazdász pénzügy és számvitel alapszakon, ami remélhetőleg az én esetemben a mérlegképes könyvelő lesz, de lehet választani a pénzügy szakirányt is. A mesterképzéssel okleveles könyvvizsgáló lehetek majd, de az még nagyon messzi és bizonytalan cél.

  • Vannak-e külföldi ösztöndíj-lehetőségek? Te gondolkodsz kinti tapasztalatgyűjtésben?

Nálunk is van Erasmus-program, de ennek még nem jártam utána, mert nagyon korainak tartom.