Karcsúsított álmok

Egy végzős gondolatai az új felsőoktatási felvételi rendszerről

Február 14, 2012 | Szerző: Endrei Nikoletta 13.e

      

         Eljött hát a várva várt január 30.! Végigzongorázták a felsőoktatás szisztémáját, a végső akkordok is fényesre lettek csiszolva! Várhatóan újabb meglepetések már nem várnak minket. Legalább a jelentkezés előtt egy pár nappal hadd éljünk már abban a hitben, hogy stabil körülmények vesznek körül! Köszönöm...
         Ha számokkal szeretnénk ábrázolni, mindenképp árulkodó adat, hogy míg tavaly 141 000 jelentkező közül 97 800-at vettek fel a felsőoktatási intézményekbe, s ebből 53 000-en élvezhették az állam támogatását, addig idén csupán 33 000 diák tanulhat tovább államilag finanszírozott szakokon, illetve 15 500 tanuló vehet részt a felsőoktatási képzésben részösztöndíj fejében (ez 50%-a az adott szakra vonatkozó tandíjnak).
         A rögös alagút végén próbálják erősíteni a fényt, hogy ne veszítsük el a reménysugarat (sokan ugyanis már megtették ezt). Mindig van alternatíva, jelen esetben szintén választhatunk több opcióból, miszerint szerzek 500 pontból 520-at; „átképzem” magam, és műszaki irányultság felé megyek, hisz lassan már fizetnek is, csak legyen, aki odamegy; felveszem a Diákhitel 2 néven futó kölcsönt. Kitérek egyesével mindegyikre.
         A pontrendszer részletes működéséről nem beszélnék, épp elég, ha az érti, akit jelenleg érint, akit meg most nem, az örüljön, hogy nem kell értenie! A két nyelvvizsgám értékét meglehetősen leredukálták, hisz az emelt szintű érettségit kell preferálni, így majd vélhetően többen választják azt a középszint helyett. Bejött, májusban két tárgyból teszek emelt szintű érettségit, holott csak egyet terveztem. Mindez még nem is lenne olyan nagy baj, hisz csak 3 tárgyra kell koncentrálnom. De mi van azokkal, akiknek 4-5 tantárgyból kell érettségizniük? Ők hogy tudnak majd jól teljesíteni?
         Ha szakmát szerettem volna, akkor annak idején nyilván nem gimnáziumba jelentkezem, hanem egyenesen valamelyik szakiskolába. Több, mint 12 év tanulás, két nyelvvizsga, valamint már régóta meglévő álmaim mellett most mégis válasszak a  „nagyok” tanácsára egy szakmát? Piaci viszonyok ide, vagy oda, nem.
         A műszaki irányultság népszerűsítésével számomra többek között az a baj, hogy alapvetően a humán és a nyelvi területen mozgok otthonosan, így sosem fektettem túl nagy energiát a természettudományos tantárgyak elsajátítására, hisz nem fogott meg, s tudtam jól, hogy mással szeretnék tovább tanulni. Akkor hogy várják el, hogy fél évvel az érettségi előtt egyik irányból a másikba megyek? Ne nevettessük már ki magunkat! J Tudatosan készültem jogásznak, de ha más szóba is jött még emellett, annak semmiképp sem volt köze a műszaki irányultsághoz. Szerintem ahhoz, hogy jobban magukévá tudják tenni a diákok a természettudományos tantárgyakat, már általános iskolában be kéne vetni különböző módszereket, ami arra ösztönzi majd a tanulókat, hogy ilyen irányba helyezkedjenek el a későbbiekben.
         A Diákhitel 2 pontosan a tandíj összegével egyezik meg, amit automatikusan az iskoláknak utalnak. Felvétele a prospektus tájékoztatása alapján abszolút jó döntés, hisz a diploma megszerzése utáni 3. hónaptól kell csak a törlesztést megkezdeni, ami jövedelemarányos, a kamat pedig 2 %. Ez valóban mentőöv lehet sokaknak, kérdés persze, hogy ki az, aki diplomával a zsebében milliós adóssággal akarja kezdeni az életet. Ráadásul olyan verziót még fel sem hoztunk, hogy mi van akkor, ha valakinek még a Diákhitel 1-et is fel kell vennie a megélhetésért?
         Az új felvételi szabályozás igazi célja az, hogy megszűrje a felsőoktatásba jelentkezőket, hiszen ha az ígéreteknek hinni lehet, a költségtérítéses szakokon elért jó tanulmányi átlaggal át lehet majd kerülni államilag finanszírozott képzésekre. Kérdés, hogy a hallgatókon kívül ez kinek lesz az érdeke?
         Tehát a keretszámokat tekintve a helyzet tragikus. Nyilvánvaló, hogy már régóta voltak intő jelek: a jogász-, a bölcsész-, és a közgazdász-túlképzés, valamint az, hogy az évek óta toplistás slágerszakok is telítődni kezdtek. Ennek eredményeképpen a turizmus-vendéglátás szak például sehol nem indul államilag támogatott képzésben, de ez csak egy a sok közül, ahol komoly redukálás történt. Jogász-képzés csak az ELTE-n és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen indul 50-50-es létszámmal. Az összes gazdasági irányultságú szak kizárólag Budapestre koncentrálódik. Tulajdonképpen a főváros felé kell orientálódnia annak, akinek nem jöhet szóba semmilyen formában sem a költségtérítés.
         Ha már költségtérítés, akkor végre napvilágra kerültek a tandíjak, amik a beharangozottnál azért alacsonyabbak. Mindez megtekinthető a felvi.hu weboldalon, illetve minden iskola közzétette az érintett osztályokban.
         A jelentkezési határidőt meghosszabbították, ami így február 24-ére módosult. Talán ez a kilenc nap megerősítést hoz azoknak, akik eddig is magabiztos elképzeléssel rendelkeztek, illetve új ötletet ad azoknak, akiknek eddig nem igen volt, vagy a módosítások miatt szertefoszlott a tervük.

Endrei Nikoletta 13.e