Körkérdés

December 01, 2011 | Author: Endrei Nikoletta 13. e


       Szent Bálint napján, február 14-én tartják főleg az angolszász országokban a Bálint-nap ünnepét, amely Magyarországon az angol név közvetlen átvétele miatt Valentin-napként vált ismertté, és az utóbbi másfél évtizedben népszerűvé. Ezen az ünnepen – melynek vallási eredete az idegen elnevezés elterjedése miatt hazánkban elhomályosult – a szerelmesek megajándékozzák egymást. Arra voltunk kíváncsiak, hogy iskolánk tanulói, tanárai hogy vélekednek erről az ünnepről, s ennek tükrében az udvarlás szokásáról.     

Csobot Patrícia Jenny 10.e
Nekem az a véleményem, hogy nem csak Valentin-napon kell szeretni egymást, hanem az év többi napján is.Jó lenne visszahozni a divatba az udvarlást. Nem bánnám, ha a férfiak nem csak beszólogatnának, hanem tettekkel, klasszikus udvarlási szokásokkal közelednének.

Smátrola Gergő 6.n
Én próbálok udvarolni annak, aki nekem tetszik. Egy randit úgy képzelek el, hogy a férfi elhívja a szíve hölgyét vacsorázni, rendelnek egy pepperónis pizzát, kibontanak egy bort, aztán utána mondjuk társasjátékoznak. A Valentin-napot szeretem, idén is meg fogom ajándékozni egy Milka csokival azt, aki nekem kedves, mert az édességet szeretik a lányok.

Kisvárdai Antal tanár
Szerintem manapság az udvarlás nagymértékben visszaszorult. Ennek az egyik oka az, hogy a diákok főleg interneten tartják egymással a kapcsolatot. Az ilyen virtuális kommunikáció nagy része pedig úgy érzem, hogy nem valós dolgokon alapszik, hanem többnyire a látszaton. Sokan egy megideologizált képet tüntetnek fel magukról, aki pedig a valóságot mondja és kitárulkozik, azzal mások visszaélnek. Szerintem a média káros hatása érezhető a túlzott szexuális kitárulkozásban. A diákok kevés jó példát látnak maguk előtt. Egy kapcsolat kezdetéhez a meglátni és megszeretni fokozat tartozik, ezt pedig egy sok beszélgetéssel járó érzelmi elmélyülésnek kéne követni. Az udvarlás kifejezés egyébként az udvar szóból származik. Régebben azt a fiatalembert, aki kedves volt a leányzó számára, beengedték a lányos család udvarába, és akkor ott beszélgethettek egymással a fiatalok. Így kezdődött egy párkapcsolat. Amikor jobban megismerték egymást, talán jobban meg is szerették, és tartalmasabb kapcsolatok alakulhattak ki. Az ilyen mélyebb kapcsolatok kialakításának jó színtere lehetne manapság az iskola. Nem túl sok az órák közötti tíz perc, de arra elég, hogy a kapcsolatteremtés és kapcsolattartás meglegyen. Persze az iskola nem egy ideális randevúhely, vigyázni kell arra, hogy mennyi teret engednek a párok az intimitásnak. Jó lenne, ha a régi udvarlási szabályok visszajönnének a köztudatba, illetve az emberek közötti érintkezésekbe. Ezek megbeszélésére szerintem az osztályfőnöki órákon is több figyelmet kellene fordítani. A Valentin-nap a fiatalok körében mára nagyon népszerű lett, én egy kicsit maradi vagyok e tekintetben. Számomra ez egy idegen ünnep - mert nem magyar eredetű -, a Nőnapot sokkal közelebbinek érzem magamhoz. Nemcsak a szerelmesek napján kellene kedveskedni, de arra jó ez az ünnep, hogy felhívja a figyelmet az egymás iránti szeretet kimutatásának fontosságára.

Lipécz Mónika, 13.e
Nem feltétlenül látom úgy, hogy az udvarlás háttérbe szorult volna manapság, szerintem sokkal inkább a bevett szokások változtak meg ezzel kapcsolatban. Például manapság már nem gyakori, hogy egy férfi szerenádot ad a szeretett nőnek, viszont nem ritkaság virággal kedveskedni. Azt gondolom, hogy egy nő megszerzéséhez elengedhetetlen az udvarlás, a megtartásához pedig még inkább. Udvarlás alatt elsősorban nem ajándékokra gondolok, hanem inkább szavakra, gesztusokra, amik talán még jobban levesznek egy nőt a lábáról.
A Valentin-napnak nem tulajdonítok túl nagy jelentőséget. Szerintem egy napot indok nélkül is széppé lehet tenni, ha a két fél igazán odafigyel egymásra.