„Passzold vissza, Tesó!”
Iskolánk a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködve az idei tanév őszén csatlakozott a „Passzold vissza, Tesó!” elnevezésű, használt mobiltelefon visszagyűjtő kampányhoz. A programot négy évvel ezelőtt hirdette meg a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet, majd két évvel ezelőtt a Zöld Egyetem Programján keresztül csatlakozott a kezdeményezéshez a Pécsi Tudományegyetem is. A kezdeményezés egyre népszerűbb, 2018 óta több mint 640 helyszínen, összesen 2,5 tonna mobiltelefont gyűjtöttek a résztvevők.
A kampány célja, hogy minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t, vagy táblagépet, és az ezekhez használt töltőket vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot, és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét. A mobiltelefonok koltánt tartalmaznak, amit gyakran illegálisan bányásznak. A világ koltán készletének 80 %-a Afrikában található, ennek is nagyrésze a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ugyanott, ahol a gorillák és a csimpánzok is élnek. Élőhelyüket drasztikusan megváltoztatja a bányászat, hiszen az esőerdők pusztulásához és csimpánzok, gorillák és más állatok halálához vezet, az emberek számára pedig mérhetetlen szenvedést jelent. Ha azonban a körforgásos gazdaság elvei szerint a visszagyűjtött telefonokból a feldolgozás során kinyert fémek újrahasznosításra kerülnek, akkor ezen ércek bányászata csökkenni fog.
A legtöbb újra felhasználásra kerülő eszközöket leadó osztályokat jutalomban részesítették. Nagy örömünkre iskolánk 9.n osztálya igazi küldetésként élte meg a környezeti fenntarthatóság ilyen módon való támogatását, több mint 11 kg használaton kívüli eszközt gyűjtöttek össze. December 7-én, ünnepélyes online díjátadó keretében ismertették a Pécsi Tudományegyetem Fejlesztési és Gazdaságkapcsolati Főosztályának munkatársai a „Passzold vissza, Tesó!” őszi fordulójának eredményeit. Baranya, Somogy és Tolna megyében összesen 290,5 kg (2486 darab) használt eszközt gyűjtöttek össze az iskolások. A kampányban együttműködő szervezetek képviselői tolmácsolták köszönetüket a diákok felé, és adatokkal támasztották alá a fenntartható fejlődés érdekében tett lépéseik fontosságát. Köszöntőt mondott dr. Szili Katalin Elnök asszony, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnöke, kuratóriumi tag, Decsi István Kancellár úr, Bíró Imola, a Követ Egyesület a Fenntartható Gazdaságért kommunikációs vezetője, Kádár András, a Jane Goodall Intézet Főtitkára, a PTE Zöld Egyetem részéről: Kulcsár Tünde programkoordinátor és Sáricsné Horváth Zsófia ügyvivő szakértő. Kovács Péter tanár úr osztálya a lelkes gyűjtésük okán gimnáziumi különdíjban és nagy elismerésben részesült. Nyereményük egy osztálykirándulás a Paksi Atomerőműbe, mely az buszköltséget és az ebédjüket is tartalmazza. Szívből gratulálunk a nyereményhez és az előremutató gondolkodáshoz! Bízunk benne, hogy a „Passzold vissza, Tesó!” kampány tavaszi fordulójához több osztályunk is csatlakozik majd megszívlelve a programot létrehozó, világhírű etológus, Dr. Jane Goodall szavait: „Minden egyes apró cselekedet számít. Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért, hogy jobb legyen a világ.”