Buzánszky Jenő Országos Sporttörténeti Verseny – 2022

Buzánszky Jenő Országos Sporttörténeti Verseny – 2022

Tisztelt Intézményvezető Úr/Asszony!

Kedves Testnevelő, Felkészítő Kollégák!

Szeretettel invitáljuk Önökön keresztül az általános és középiskolák diákjait a Buzánszky Jenő Országos Sporttörténeti Vetélkedőre. A megmérettetés résztvevői lehetnek az oktatási intézmények 5-13. évfolyamos diákjai.

A verseny támogatói:

Dombóvár Város Önkormányzata

Tamási Tankerületi Központ

A verseny fővédnöke: Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára

A verseny védnökei: Pintér Szilárd, Dombóvár város polgármestere, Csike Tamás, a Tamási Tankerületi Központ igazgatója

A vetélkedő célja az, hogy a diákok megismerjék Dombóvár díszpolgára, a helyi gimnázium világhírű öregdiákja, Buzánszky Jenő sportsikereit, ill. a részvételével megtartott nemzetközi fontosságú sportrendezvények (1954-es labdarúgó világbajnokság, 1952-es nyári olimpia) eseményeit és magyar vonatkozású sikereit. Ezen kívül a tanulók ismerjék a jelen kiváló sportolóit a legutóbbi tokiói nyári olimpia sikereinek felelevenítése segítségével.

A vetélkedő szervezői szeretnék bizonyítani, hogy van igény Magyarországon a nívós sporttörténeti vetélkedőkre, s céljuk igazolni, hogy szükség lenne egy olyan rangos országos versenyre, amelyen a legjobbak tanulmányi többletpontokat kapnak a felsőoktatási felvételi eljárásban.

A verseny ötletgazdája és szervezője: Dr. Szenyéri Zoltán, a Dombóvári Illyés Gyula Gimnázium intézményvezetője

A verseny időpontja és helye: 2022. november 25. (péntek) 11 óra, Dombóvár, Tinódi Ház (Művelődési Ház) előtere.

Minden iskola maximálisan 3-3 tanulót nevezhet a versenyre. Ha intézményenként többen érdeklődnek, akkor arra kérünk mindenkit, hogy tartsanak saját otthoni selejtezőket és válasszák ki a 3 legjobb versenyzőt.

A tanulók egyénileg vesznek részt a versenyben. Azok az iskolák, amelyek 3 tanulót is neveznek, részt vesznek a csapatversenyben is az öttusa sportághoz hasonló módon, ahol csapateredményt az egyéni pontszámok összeadásával hirdetnek.

A nevezés határideje: 2022. október 28., (péntek) 12,00 óra. Nevezni a dombóvári gimnázium hivatalos e-mail címére küldve lehet: titkarsag@illyes-dombovar.hu . A nevezéskor a versenyzők neveit, évfolyamát, a felkészítő tanárt, a tanár telefonszámát és e-mail címét, az iskola nevét kell megadni.

A vetélkedő témái:

  • Buzánszky Jenő életrajza
  • Az Aranycsapat sikereivel, tagjaival kapcsolatos kérdések, feladatok
  • Az 1954-es svájci labdarúgó világbajnokság legfontosabb eseményei
  • A helsinki olimpián (1952) érmet szerzett magyar sportolók eredményei
  • A helsinki olimpián 1. helyezett magyar sportolók fotói
  • A helsinki olimpián 1. helyezett magyar sportolók érmes helyezései (1-3.) más olimpiai játékokon
  • A 2021-es tokiói nyári olimpia magyar érmesei, olimpiai bajnok sportolóink fotói
  • A 2021-es tokiói nyári olimpia magyar olimpiai bajnokainak korábbi pontszerző helyezései (1-6.) a nyári olimpiákon

A vetélkedő témáihoz szükséges segédanyagot a jelentkezéskor megadott e-mail címre küldjük. Az olimpiai eredményeknél csak a helyezéseket kell ismerni, a versenyzők életrajzi adatait, a helyezésekhez kapcsolódó konkrét idő- vagy másféle eredményeket nem kell tudni.

A Buzánszky Jenőhöz, az Aranycsapathoz és az 1954-es labdarúgó világbajnoksághoz kapcsolódó témaköröknél csak azokat a kérdéseket és megoldásokat kell ismerni, amelyet a segédanyagban közzétettünk.

Ezekben a témákban csak az előre megadott kérdések szerepelhetnek, de nem biztos, hogy ugyanilyen módon fognak előkerülni, hanem lehetséges, hogy valamilyen más feladattípusban. A kérdéseket és a válaszokat tehát értő módon kell elsajátítani.

A versenyzők ismerjék az olimpiai helyezések nem hivatalos pontozását, tehát azt, hogy az 1. hely 7 pontot, a 2. 5 pontot, a 3. 4 pontot, a 4. 3 pontot, az 5. 2 pontot és végül a 6. 1 pontot ér.

A helsinki olimpiai bajnokoknál a feldolgozás szempontja legyen, hogy ki mennyi érmet nyert az 1952-es olimpián, ill. összesen mennyi és milyen fajtájú éremmel rendelkezik. Ugyanezt a szempontot kell alkalmazni a 2021-es olimpiai bajnokainknál azzal a különbséggel, hogy náluk az eddig elért 4-6. helyezések is számítanak.

A kedves felkészítők figyeljenek arra is, hogy több olyan versenyszám is volt ezeken az olimpiákon, ahol kettő vagy több magyar versenyző állt egyszerre a dobogón. A bajnokok képei közül csak az az 1-1 kép szerepelhet a vetélkedőn, amelyet az elküldött anyagban elérhetővé tettünk.

A vetélkedő várható forgatókönyve:

11 óra – ünnepélyes megnyitó

11,15 – 60 perces írásbeli teszt

12,15 óra – szendvicsebéd a diákok és a felkészítő (kísérő) tanárok számára

13 óra – szóbeli forduló – a legjobb 24 versenyző kerül be ebbe a fordulóba, a versenyzők az írásbelin szerzett pontjaikat magukkal viszik. A tanulók egyszerre és ugyanazon feladatokkal versenyeznek.

14,15 óra – szóbeli forduló nyomógombos berendezésekkel. A legjobb 12 versenyző méri össze a tudását. Itt a tárgyi tudás mellett a gondolkodási gyorsaságnak is komoly szerepe lesz. A felkészülés könnyítése érdekében ehhez a fordulóhoz a felhívás végén külön játékleírást mellékeltünk.

A 12 tanuló közül egyszerre 4 fő szerepel egy játékgépes fordulóban. Az írásbeli és szóbeli forduló pontjait összesítjük e forduló előtt, s a sorrend alapján alakul ki, hogy ki játszik egymással. Az első fordulóban az addigi 1., 6., 7. és 12. helyezett küzd meg egymással. Utána a 2., 5., 8., és 10. helyezett versenyző, végül pedig a 3., 4., 9. és 11. helyen álló versenyzők fognak vetélkedni. A második és egyben utolsó körben a versenyben élen álló négy tanuló egy szuperdöntőben egymás ellen fog versenyezni.

A végső sorrendet a három fordulóban szerzett együttes pontszám fogja kialakítani.

15,15 óra – eredményhirdetés

Díjazás: az egyéni verseny 1-8. helyezett tanulói és felkészítő tanáraik értékes könyvjutalomban részesülnek. Az 1-3. helyezett érmet is átvehet. Az 1-4. helyezett csapatok tagjai és felkészítői szintén könyvjutalomban részesülnek, az 1-3. helyezettek érmeket is átvehetnek. A további helyezettek oklevelet vehetnek át.

Mindenkit tisztelettel üdvözöl és jó felkészülést, kellemes tanulást kíván

                                                                             Dr. Szenyéri Zoltán

                                                                            intézményvezető, szervező

A nyomógombos géppel lezajló forduló leírása

A forduló a dombóvári gimnázium nyomógombos játékgépjének felhasználásával kerül megrendezésre. A kérdések tematikusan lesznek csoportosítva. Pl. helsinki olimpiai bajnokok vagy Aranycsapat. A címek lehetnek tréfásak is, nem feltétlenül árulják el a versenyzőknek rögtön, hogy mivel kapcsolatosak. Ha kikérik a témakörön belül az első kérdést, akkor a játékvezető természetesen elmagyarázza a témakör tartalmát, s hogy milyen jellegű válaszokat vár el a feladat.

Minden fordulóban 5 témakör fog játszani, s ezekhez 6-6 kérdés tartozik hozzá. Először egy villámkérdésre adott gyors első jó válasz alapján derül majd ki, melyik versenyző válogat majd a témákból először, utána mindig az kér kérdést, aki az utolsó jó választ adta, ha nem volt válaszadó, akkor a vezető versenyző. Ha rossz válasz hangzott el, akkor a nem válaszoló versenyzők közül a legrosszabb pontszámmal álló választhatja a következő kérdést.

A kérdésekhez tartozik egy pontszám érték 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 8000 pont értékben. Ha a játékos tudja a választ, ennyi pontot kap, ha nem tudja, ezt a pontszámot levonjuk addig megszerzett pontjaiból. (Így tehát negatív pontszámot is lehet elérni!) Tehát csak akkor érdemes majd válaszolni, ha tudjuk valóban a választ.

AZ VÁLASZOLHAT, AKINEK ÉG A LÁMPÁJA. A játékgépen ugyanis mindenkinek lesz egy nyomógombja, azt kell benyomni, s csak a leggyorsabb válaszolhat. Rossz válasz esetén más játékos nem adhatja meg a választ, tehát pontot rabolni így nem lehet. A kérdéseket úgy kell kérni, hogy a játékosok megadják a témakör nevét és pontszámát – pl. Buzánszky 5000 vagy Aranycsapat 4000.

A KÉRDÉSEKET NEM KELL MAJD SORRENDBEN VÁLASZTANI, BÁTRAN LEHET KÉRNI ELŐSZÖR A MAGASABB PONTSZÁMÚ KÉRDÉSEKET IS. Egy-egy vetélkedő forduló 5 perc nettó játékidőt fog igénybe venni, tehát várhatóan nem fog az adott elődöntőben az összes kérdés előkerülni.

Ennek megfelelően nagy szerepe lehet a taktikának is. (Pl. a nagyon vezető játékos szándékosan kisebb értékű kérdéseket kér, hogy ne érhessék őt be.)

NEM KELL MEGVÁRNI, AMÍG A KÉRDÉS VÉGIG ELHANGZIK, ezért ebben a vetélkedőben a gyorsaságnak legalább akkora szerepe van, mint a tudásnak.

A forduló végén az ezerpontokat kerekítjük az első két számjegyre, ez fog számítani a végső összevetésben. Tehát aki pl. 25.000 pontot szerzett, az ebben a fordulóban 25 ponttal lett gazdagabb.