A házigazda dombóvári gimnázium csapata diadalmaskodott az országos sporttörténeti versenyen

Az ötletgazda és szervező Dr. Szenyéri Zoltán igazgató úr hívására immár második alkalommal érkeztek versenyzők Magyarország minden tájáról a II. Buzánszky Jenő Országos Sporttörténeti Versenyre. Tizenkettő intézmény 27 versenyzője vett részt a 2023. december 1-jén, a Tinódi Ház aulájában megrendezett megmérettetésen. A rendezvény díszvendége volt ifj. Buzánszky Jenő, a névadó labdarúgó olimpiai bajnok fia, aki köszöntőjében elmondta, hogy számára elsősorban édesapa és nagyon közvetlen személyiség volt az Aranycsapat felejthetetlen játékosa. A zsűri elnöke Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára volt, s a verseny megszervezését védnökként kiemelten támogatta Dombóvár Város Önkormányzata Pintér Szilárd polgármester úr, s a Tamási Tankerület Csike Tamás igazgató úr jóvoltából.

A tanulók négy témakörből készültek a versengésre. Ismerniük kellett a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság magyar és nemzetközi vonatkozású érdekességeit, eredményeit, a 2016-os Rio de Janeiro-i nyári olimpia magyar érmeseit, s Buzánszky Jenő és az Aranycsapat életrajzi adatait, legfontosabb sportsikereit. A legnehezebb témának a kajak-kenu sportág bizonyult, hiszen a feladatok között nagy mennyiségben fordultak elő sikersportágunk 1952-2021 közötti összes olimpiai érmes helyezésére vonatkozók.

A részvevők először egy írásbeli tesztfeladatot töltöttek ki, majd nagyon látványos, szórakoztató szóbeli döntőben mérték össze tudásukat. A legjobb 12 versenyző mérkőzött meg a rendező gimnázium nyomógombos berendezését felhasználó, óriási tudást és nagy gondolkodási sebességet igénylő újabb fordulóban. A végeredmény e fordulók után egy szuperdöntőben dőlt el, ahol a négy legjobb helyen álló tanuló ismét próbára tette képességeit és tudását egymás ellen.

A győzelmet végül Földvári-Nemes Zsigmond, a PTE GYÁIG Deák Ferenc Általános Iskolája diákja szerezte meg. A második helyen a Kispesti Eötvös József Általános Iskola tanulója, Farkas István végzett. A bronzérmet a házigazda Dombóvári Illyés Gyula Gimnázium diákja, Szőcs Patrik 11. n osztályos tanuló vehette át. Alig maradt le a dobogóról a gimnázium másik diákja, Ruppert Dominik 10. n osztályos tanuló, aki a 4. helyet érte el.

Csapatunk kiegészülve a szintén remekül helytálló, 8. helyezett 7. n osztályos Horváth Gergővel, magabiztosan szerezte meg az I. helyet. Második helyen a Monori József Attila Gimnázium gárdája végzett, s a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a PTE GYÁIG Deák Ferenc Általános Iskolája csapata léphetett fel. Díjazásban részesült a csapatok értékelésében a 4. helyezett Tamási Béri Balogh Ádám Katolikus Gimnázium együttese.

Az egyéni és csapatverseny dobogós helyezettjei és felkészítő tanáraik az érem és az oklevél jutalom mellé nagyon érdekes és értékes sport témájú könyveket vehettek át. Minden résztvevőnek és felkészítő tanárnak édességekkel is kedveskedtek a szervezők.

A rendezők köszönetüket fejezik ki Győr Béla úrnak, Bor Bernadett és Kőszegi Gergő diákolimpiai bajnokoknak, egyetemi hallgatóknak, valamint Gyarmati Gyöngyi és Juhász Rita igazgató-helyetteseknek, akik a zsűri tagjaiként végig feszült figyelemmel követték a nemes versengést.

Köszönjük a szervezésben segítő Dancs Álmos Levente, Takácsné Reisz Anett és Sponga Nikoletta munkáját. Köszönetünket fejezzük ki azoknak a tanulóinknak, akik a verseny lebonyolításában bármilyen módon segédkeztek. Végezetül hálásan köszönjük a versenynek helyet adó intézmény a Tinódi Ház közreműködését. Kiemelten jár a köszönetnyilvánítás Müller Ádám igazgató úrnak és Rambala Gabriellának.

Gratulálunk csapatunk tagjainak és felkészítőjüknek, Dr. Szenyéri Zoltán igazgató úrnak. A tanulók igazgatói dicséretben részesülnek.