Tartalom

Kellemes kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!

Linkek

VI. évfolyam 1. szám

V. évfolyam 4. szám

V. évfolyam 3. szám

V. évfolyam 2. szám

V. évfolyam 1. szám

IV. évfolyam 3. szám

IV. évfolyam 2. szám

IV. évfolyam 1. szám

III. évfolyam 3. szám

III. évfolyam 2. szám

III. évfolyam 1. szám

II. évfolyam 4. szám

II. évfolyam 3. szám

II. évfolyam 2. szám

II. évfolyam 1. szám

I. évfolyam 4. szám

I. évfolyam 3. szám

I. évfolyam 2. szám

I. évfolyam 1. szám

Az Illyés Gyula Gimnázium honlapja

 

Oldallátogatottság számláló:

Filmajánló

 

 

 


  

Dead Poets Society

„NEM SZÁMÍT, HOGY MÁSOK MIT MONDANAK, A SZAVAK, AZ ESZMÉK MEG TUDJÁK VÁLTOZTATNI A VILÁGOT”

Rengeteget gondolkodtam azon, hogy milyen filmről lehetne írni, ami több generáció számára is érdekes lehet. Véleményem szerint a Holt Költők Társasága című Oscar-díjas film, egy óriási élményt és tanulságot nyújtó alkotás minden ember számára. Ez a mozi már 32 éves, de a mai napig óriási jelentéssel és tanulsággal bír. Igazából miről is szól? Inkább miről nem. Magába sűrít megannyi témát, mint például az összetartás, a művészet, az álmodozás, a szerelem, az elfogadás és a gyász. A tanár-diák kapcsolat mellett a szülő-gyermek összetett viszonyára is hangsúlyt fektet, belehelyezve a kérdőjeleket az önálló gondolatok, célok és a megfelelés, hála koordináta rendszerébe. Azt gondolom, hogy éppen a film által érintett témák sokszínűsége okán egy picit mindenki tud azonosulni a történettel.


A cselekmény a konzervatív értékrendet követő Welton Akadémia falai között játszódik. A történet előterében fiatal diákok közössége áll, akik nagyon keményen tanulnak és szigorú, rutinszerű napjaikat élik az iskolában. Alapjaiban változnak meg a mindennapjaik, amikor megismerkednek új tanárukkal, John Keatinggel, akit a tragikus körülmények közt elhunyt zseniális színész, Robbin Williams alakít. A tanár célja, hogy felnyissa a tanítványai szemét, felébressze a bennük élő költőt, megmutassa nekik, hogy milyen a művészet és valójában az élet. John Keathing rendhagyó tanítási módszerekkel igyekszik önálló gondolkodásra, a bennük megbújó érzelmek és célok megfogalmazására ösztönözni a rá bízott ifjakat, aminek nyomán a fiúk addig elvárásokkal elfojtott gondolataikra bukkannak rá, s ezáltal megváltozik az életük.
Holt költők társasága ( 1989 ) - Movie Tank
De, hogy valójában hogyan is van jelen a film mondanivalója a mindennapjainkban? A történet elején már központi eszmeként jelenik meg a Carpe diem! gondolat. John Keathing arra szeretné ösztönözni ezzel a tanítványait, hogy éljenek a mának és használják ki az életüket. Arra próbál rámutatni, hogy ne féljenek cselekedni, vagy akár kitűnni a sorból. Mint mondja: „zajlik a nagy színjáték, és te is hozzáírhatsz egy sort!”


Óriási hangsúlyt fektet a művészetre. Meg szeretné mutatni, hogy a művészet nem olyan dolog, amit egyszerűen könyvből meg lehet tanulni, be lehet biflázni. A művészet egy olyan dolog, ami mindenkiben benne él. A célja amellett, hogy megszerettesse diákjaival az irodalmat, az, hogy megmutassa nekik, mindenkiben benne rejtőzködik a kifejezőkészség, csak megfelelő utat kell neki találni.


John Keathing az említetteken túl rengeteg mindenre megtanította a diákjait, ahogy a film is rengeteg mindent tanít a nézőinek. Megmutatja, hogy mennyi mindenre is képes egy összetartó csapat. Rámutat, hogy érdemes küzdeni, hogy el kell fogadni a másikat a hibáival együtt, alkalmazkodnunk kell, de a legfontosabb, hogy küzdenünk kell az álmainkért. A film legfőbb mondanivalója, hogy meg kell találnunk magunkban, hogy mit szeretnénk igazán, és akár egy kis lázadás árán is, de küzdenünk kell azért, hogy elérjük a célunkat.

Ragadd meg a napot! – Ajánló a Holt költők társasága című filmről |  Lendület magazin
A célok elérésére való ösztönzést szerettem volna a legfőbb üzenetként kiemelni, mert úgy gondolom, ez a kérdés érinti leginkább az én generációmat. Általában a diákok célja, hogy minél jobban teljesítsenek az iskolában, minél jobban meg tudjanak felelni a környezetüknek, szüleiknek és tanáraiknak. Ezek miatt rengetegen háttérbe helyeznek minden mást. Véleményem szerint nagyon fontos, hogy néha egy picit engedjünk ki. Néha nem árt, ha néhány dolgot figyelmen kívül hagyunk és élvezzük egy picit az életet. Ahogy a filmben is a fiúk, ahelyett, hogy tanulással töltötték volna az estéiket, a szabályoknak ellentmondva kiszöktek a kollégiumból és megalapították a Holt Költők Társaságát. Természetesen senkit sem a szabályok megszegésére szeretnék buzdítani, de meg kell tanulni kicsit kikapcsolni és nem mindig véresen komolyan venni mindent. Ahogy a ’Kapitány’-nak szólított, példaképpé váló tanár mondta: „Meg kell tanulni kiszívni az élet velejét”.
Mindenkinek a lehető legnagyobb szeretettel ajánlom ezt a filmet, mivel tényleg maradandó élményt képes nyújtani. Már csak a színészek remek alakítása, a kiváló rendezés, a film magával ragadó története miatt is érdemes megnézni. Remélem, van, aki kedvet kapott a mozi megnézéséhez, vagy akár újra nézéséhez!

„ AZ HOGY ITT VAGY,
HOGY VAN ÉLET ÉS EGYÉNISÉG,
HOGY ZAJLIK A NAGY SZÍNJÁTÉK
ÉS TE IS HOZZÁÍRTHATSZ EGY SORT.
HOGY TE IS HOZZÁÍRHATSZ EGY SORT…”
1

Pap Evelin 11.a