Tartalom

Kellemes kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!

Linkek

III. évfolyam 2. szám

III. évfolyam 1. szám

II. évfolyam 4. szám

II. évfolyam 3. szám

II. évfolyam 2. szám

II. évfolyam 1. szám

I. évfolyam 4. szám

I. évfolyam 3. szám

I. évfolyam 2. szám

I. évfolyam 1. szám

Az Illyés Gyula Gimnázium honlapja

 

Oldallátogatottság számláló:

Filmajánló- Saul fia (2015)


 

 




            A Saul fia egy 2015-ben bemutatott filmdráma, melynek rendezésével Nemes Jeles László büszkélkedhet és méltán az elmúlt évek legsikeresebb magyar filmjének tekinthetjük. A film a 2015-ös cannes-i filmfesztiválon elnyerte a fesztivál nagydíját, első magyar filmként nyerte el a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe-díjat, valamint a legjobb idegen nyelvű film kategóriában az Oscar-díjat. A már teljesen kiaknázott holokauszt téma ellenére Nemes Jeles László újat tudott alkotni; megindító és egyben elrettentő cselekményt formált a háborús helyzet köré.
            A történet az auschwitzi Sonderkommandóról szól, amelynek tagjai azon rabok voltak, akiknek feladata a gázkamrák halottainak összeszedése és elégetése volt. A történet egyetlenegy nap eseményeit ölei körül. Saul –aki a Sonderkommandó tagja- egy halott fiúban saját gyermekét véli látni. Célja az, hogy megadhassa neki a végtisztességet, és a krematórium helyett, a zsidó hagyományokhoz híven, egy rabbi imái mellett a holttestet a földbe temethesse el. Saul élete ezzel megváltozik, ugyanis a kilátástalan haláltábori életben végre célt talál. A nap másik fontos mozzanata a Sonderkommandó felkelésének és szökésének megtervezése, ami által kitekintést nyerhetünk a rabok életébe.
            A cselekményről több szót nem kívánok ejteni, ugyanis nem szeretném azok előtt felfedni a történéseket, akik még csak ezután fogják megnézni a filmet. Helyette inkább a film felépítéséről, a filmművészeti megoldásokról és az összhatásról szeretnék beszélni.
            A holokauszt témáját feldolgozó filmek mára nagyon elszaporodtak (Schindler listája, Az élet szép stb…). Úgy gondolom, hogy majdnem mindegyik film képes mély érzéseket kiváltani az emberekből, ám a Saul fia egy teljesen más szemszögből közelíti meg a témát és kalauzolja a nézőket a borzalmak közé. Természetesen a tökéletes ábrázolás lehetetlen, hiszen a rettenetes cselekményeket nem lehet pontosan a vászonra vinni. Nemes Jeles László azonban nagyon közel járt a tökéleteshez. Saul karakteréből érezni lehet a felszültséget, a rettegést, a viszolygást, az ürességet majd a visszanyert reményt.
            Maga a film nem tartalmaz olyan audiovizuális eszközöket, amelyek bárkit elrettentenének a film megtekintésétől. Ennek ellenére a film nem lapos, tökéletesen közvetíti azokat az érzéseket, amik megelevenítik a történetet. A hanghatások tovább fokozzák az élményt, ugyanis a tábor zajos, a rabok más-más nyelven kommunikálnak egymással, a katonák ordításának hangja hallatszik a háttérben, közben fegyverek, gépek és sikoltások fűszerezik a hatalmas lármát.


            A film hatása lenyűgöző, a végéhez érkezve a katarzis ejti rabul az embert. Elgondolkodtat, elborzaszt, és milliónyi kérdést vet fel. Senki sem kel fel a székből anélkül, hogy ne értékelné át az életét és ne adna hálát azért, hogy kimaradt mindebből a szörnyűségből. A Saul fia képes megváltoztatni az ember gondolkodását, még ha csak egy rövid időre is.
Nemes Jeles László kezdő rendezőként olyat alkotott, amire eddig egy tapasztalt magyar rendező sem volt képes. Megálmodott egy valamikor nagyon is létező világot, és elhatározta, hogy a közönség elé tárja a valóságot, amit sikeresen véghez is vitt.

            Kinek/kiknek ajánlom a filmet?
Mindenkinek ajánlom, akik egy igazán jól sikerült magyar filmet szeretnének látni. Emellett mindenképpen nézze meg mindenki, aki többet szeretne tudni a haláltáborok mindennapi életéről. Történelmi szemszögből a mű talán nem annyira realista, mégis tud egy bizonyos viszonyítási alapot nyújtani.


Lukács Karolina, 10.A