Szép Nyári Nap

 

 

2012 | Szerző: Szijártó István 10.n

      


       Hosszas gondolkodás után úgy döntöttünk szüleimmel, hogy egy szeptemberi hétfőn elmegyünk az oly sokat dicsért Szép nyári nap című musicalre a Budapesti Operettszínházba. Teljes mértékben megérte az utat, s a másnapi fáradtságot.
       A musical cselekménye a szüleink körében jól ismert Neoton Família dalai köré épül. A zenei produkció fő erényei: a szereplők erősre formált, kidolgozott jelleme, s a dalok nagyszerű előadása.
       A darab a ’70-es években játszódik. Felidézve szüleink fiatalságát, megjeleníti az akkori ifjúság életkörülményeit, szemünk elé tárva annak hasonlóságait és eltéréseit a mienkhez viszonyítva. Lehetőséget ad, hogy meglássuk, nem vagyunk rosszabb, avagy jobb helyzetben, mint ők voltak. Fokozatosan bevezet minket a derűs élet világából az éppen aktuális problémák közé, amivel szívszorítóan éles kontrasztot teremt. Közben folyamatosan működik az akkori és a mai Magyarország aktuális problémái közti „áthallás”. A produkció így tökéletes atmoszférát teremt mind a könnyűzene kedvelői, mind a romantikus alkatok, mind a hazafias érzetű emberek számára.
       Bizonyára minden érintettben nosztalgikus érzéseket generál a kezdet, amikor egy csapat fiatal középiskolás elindul a „ legvidámabb barakknak” nevezett építőtáborba. Az első dal a fiatalok életének egyik legjellegzetesebb részébe ad betekintést, miről másról is szólhatna, ha nem a szerelemről. Már az elején kirívóan eltér a mű két főszereplője. Péter renitens viselkedésével, külföldre disszidált apjával, s egyetemi terveivel, valamint Juli, aki az osztályfőnök lánya. A szerelmi szálakkal teleszőtt történetről már-már azt is gondolhatnánk, hogy a fiatalok életének bemutatása ezen a ponton megtorpan, ám a képet fokozatosan árnyaltabbá teszi a kilátástalan jövő, a szovjet blokk és a titkosszolgálat ügyködésének feltárása. Péter ez ellen lázad, s így olyan szimpatikus karakterré válik, akivel hihetetlen egyszerű azonosulni. Már az elején kivívja a táborvezető haragját, elbeszélgetésre hívják. Innentől kezdve komolyodik a darab hangvétele, ám a gyengéd emberi kapcsolatok bemutatása - körülölelve egy-egy hibátlan Neoton dallal – mindvégig hangsúlyos szerepet kap a történetben.  A legfontosabb szerelmi szál Péter és Juli közt szövődik. Ennek a szerelemnek akar véget vetni az anya és a titkosszolgálat embereként működő apa, akinek még egy fülese is van, aki               Péter legjobb barátja. Minden erőfeszítés ellenére ez a sziklaszilárd szerelmi kapocs megmarad Péter, s Juli közt.
Péter megtudja, hogy annak ellenére, hogy teljesítette az elvárásokat, nem vették fel az egyetemre. Kilátástalan jövője elől külföldre akar disszidálni. Az e szín alatt előadott Don Quijote című dal tökéletes aláfestést nyújt a lázadó fiatal érzéseihez, és elhiteti mindenkivel, hogy minden esély megszűnt a disszidálás elkerülésére. Péter fájdalmas búcsút vesz szerelmétől a Kell, hogy várj című dal kíséretében, majd elindul a Jugoszláv határ felé. Távozásának hírére felbolydulnak a tábor lakói is, felolvassák Péter levelét, melyet ágyánál hagyott. Azzal, hogy kijelentette benne, nem hiba van a rendszerben, hanem a rendszer maga a hiba, az indulatok a tetőfokára hágnak. A feszültség csúcspontján hangzik el a 220 felett című dal. A darabban feltűnik a Neoton Família egykori énekese, Csepregi Éva is, de megjelenése sokkal kevésbé volt fergeteges, mint egykori slágerei.
       A Neoton dalok ebben a környezetben teljesen új dimenzióba lettek emelve. Bárki számára élvezhetővé váltak. Összességében ez a történet számomra nem azt üzente, hogy milyen nehéz is volt megküzdeni akkoriban a szerelmi problémákkal, hanem azt, hogy abban az időben is nehéz volt a fiatalok élete, azonban mégsem hagyták el az országot. Megindító volt hallani, hogy Péter többek közt azért tért vissza, mivel ráeszmélt, hogy ha mindenki úgy gondolkodna, mint ő, akkor már senki nem élne ebben az országban. Ez az a jellegzetesség, ami megszólalásig hasonlít a mai helyzetre, de sajnos ma túl kevés az olyan hős, mint Péter. Csak remélni merem, hogy sokak számára ugyanezt üzeni a történet.


Szijártó István 10.n