Tour de Pelso, Tour de Zalakaros

2012 | Szerző: Borsos Bence 12.n

Tour de Pelso – Balaton Maraton

Június 2-án került megrendezésre már sokadszorra a Tour de Pelso profi és amatőr országúti kerékpáros verseny a Balaton körül. Én az amatőr kategóriában indultam, melynek követelménye az volt, hogy legfeljebb 10 óra alatt tekerjük le a 204 km-es távot, különben kizártnak minősülünk.
       Az előző évben már körbetekertem a magyar tengert saját szervezésben, de akkor több mint 11 óra alatt sikerült, tehát tisztában voltam vele, hogy ez alkalommal, jóval gyorsabbnak kell lennem.1
       Természetesen ez már olyan hosszú táv, hogy csak úgy nem lehet odamenni, és egy huzamban letekerni, legalábbis nem 10 órán belül. Rendszeres felkészülést igényel. Az verseny előtti hetekben naponta 50-100 km-eket bringáztam, de néha egy hétvégi napon, mikor több időm volt, mentem 120-150-et is. Mikor elérkezett a verseny napja, felkészültnek éreztem magam a táv teljesítéséhez a megadott időn belül. Nem is igazán a többiekkel versenyeztem, győzelemre esélyem sem lett volna, hanem saját magam legyőzése volt a cél. A verseny Siófokról indult 9 órakor. Több mint 2000 résztvevő állt rajthoz, közülük majdnem ezren az amatőr kategóriában indultak velem együtt.
       Indulás után nem következett más, mint a több órán át tartó kitartó tekerés. Az idő elég hűvös volt, néha még az eső is eleredt, de ez nem állíthatott meg senkit. Útközben négy frissítőállomást állítottak fel a szervezők, ahol banánnal, csokival és vízzel kínálták a versenyzőket, hiszen több ezer kalóriát égetünk el egy ilyen hosszú kerékpározás során.
       Nekem kicsit kevesebb, mint nyolc óra alatt (6 óra 50 perc tekerés és elosztva kb. egy óra pihenés) sikerült megtennem a 204 km-es távot, ezzel az eredménnyel nagyjából a középmezőnyben végeztem, amivel teljesen meg voltam elégedve. A leggyorsabb versenyző kevesebb, mint 5 óra alatt teljesítette, és egy külön érdekesség, hogy a legidősebb versenyző 74 évesen a középmezőnyben végzett.
       Miután beértünk a célba, lábmasszázst vehettünk igénybe, ami nagyon jól esett az ennyi órán át megfeszült izmoknak. Kora este pedig tombolasorsolást tartottak, mégpedig a rajtszáma szolgált mindenkinek tombolaként, és értékes nyereményeket sorsoltak ki. A fődíj egy negyedmillió forintos versenykerékpár volt.
       Csodálatos napot tudhattam magam mögött, fáradtan, ámde örömmel érkeztem haza. Biztos vagyok benne, hogy jövőre is részt fogok venni Magyarország legnagyobb kerékpáros eseményén, és persze motivál az is, hogy minél jobb időeredményt érjek el, ezért edzek folyamatosan.2

Tour de Zalakaros

Elérkezett az ősz, a kerékpáros szezon vége felé közelítünk, de addig is még ki kell használni minden lehetőséget és a jó időt a túrázáshoz. Így tettem én is, és jelentkeztem a 2012. szeptember 8-án megrendezésre került Tour de Zalakaros országúti teljesítménytúrára. Ez nem verseny volt a Tour de Pelso-val ellentétben, hanem egy teljesítménytúra, vagyis mindenki győztes volt, aki teljesítette a 118 km-es távot. A túra Zalakaros főteréről indult délelőtt 10 órakor. Több száz országúti kerékpáros gyűlt össze. Bár nem verseny volt, azért mégis igyekeztünk minél jobb időeredményt elérni. Nekem kb. 4 óra alatt sikerült megtenni a távot, ezzel a 30. helyezést szereztem meg a több, mint száz induló közül.
       Gyönyörű helyeken vitt az út. Mivel a Zalai-dombságban egy elég nagy kört jártunk be, nem volt meglepő, hogy helyenként 15-20 %-os emelkedőkkel is szembetaláltuk magunkat, de sikeresen vettük az akadályokat. Az út során két helyen frissítőállomást állítottak fel a bringások számára a szervezők, ahol banánnal, csokival, innivalóval láttak el minket, hogy legyen energiánk teljesíteni a 118 kilométert.
Mikor visszaértünk Zalakarosra, az út még felvitt a zalakarosi szőlőhegybe, ahol közel 15 kilométert kellett még megtenni, és jó nagy dombokat megmászni. Miután beértünk a célba és regisztráltak, hogy mennyi idő alatt teljesítettük a távot, lehetőségünk volt bemenni a zalakarosi fürdőbe, hiszen a rajtszám feljogosított erre. Kis pihenés után kezdődött a tombolasorsolás, ahol értékes kerékpáros dolgokat sorsoltak ki.
       Nagyon szép kora őszi hétvégén vagyok túl, ami inkább még nyárnak nevezhető, hiszen nagyon meleg volt. Jövőre a Tour de Zalakaros nem teljesítménytúra lesz, hanem egy verseny, de mindenképpen szeretnék részt venni rajta akkor is.