Tartalom

Kellemes kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!

Linkek

V. évfolyam 4. szám

V. évfolyam 3. szám

V. évfolyam 2. szám

V. évfolyam 1. szám

IV. évfolyam 3. szám

IV. évfolyam 2. szám

IV. évfolyam 1. szám

III. évfolyam 3. szám

III. évfolyam 2. szám

III. évfolyam 1. szám

II. évfolyam 4. szám

II. évfolyam 3. szám

II. évfolyam 2. szám

II. évfolyam 1. szám

I. évfolyam 4. szám

I. évfolyam 3. szám

I. évfolyam 2. szám

I. évfolyam 1. szám

Az Illyés Gyula Gimnázium honlapja

 

Oldallátogatottság számláló:

Napirend

 

 


 

 

Miért fontos egy napirend kialakítása?
Azért fontos egy bizonyos rend a napjaidban, hogy ne legyen minden káosz. Ha nem lenne rend, egy idő után összemosódnának a napjaid, és nem tudnád rendesen megcsinálni azokat a dolgokat, amiket szeretnél, és mindent az utolsó pillanatra hagynál, ebből adódóan nem lennének rendesen elvégezve. Viszont ha egy bizonyos rend alapján rendezed a napjaidat, nem kell kapkodnod, és nem kell bizonytalannak érezned magadat az elvégzett feladatokkal kapcsolatban.

Mennyi ideig tart kialakítani
Mindenkinek eltérő ideig tart kialakítania egy ilyen időbeosztást. Ez az adott embertől függ. Van, akinek kicsit tovább tart alkalmazkodnia hozzá, mint másoknak. Ki kell tapasztalnod, hogy neked hogyan jó, és van, amikor több rendszerezést is ki kell próbálnod, amíg megtalálod a neked tökéleteset. Az egész akarat kérdése, ha van elég akaraterőd, akkor előbb-utóbb sikerül így rendezned a napjaidat. De ez akár több hétig is eltarthat.

Milyen egy ideális napirend?
Nagyjából így néz ki az ideális napirend egy iskolás számára:
Az iskolásoknak 8 órakor kezdődik a tanítás, ezért érdemes olyan 6 és 7 óra között felkelnünk, hogy időben elkészüljünk, felöltözzünk, reggelizzünk és megmosakodjunk.  Ilyenkor a legideálisabb felkelni, ugyanis csökken a jó alváshoz szükséges hormonok szintje, viszont megnő az adrenalin, noradrenalin és a kortizol szintje, amik segítik az aktivitást.
A reggeli étkezés a nap legfontosabb része, ezért ezt nem ajánlott kihagyni. Az iskolás cuccukat érdemes már este összepakolni, így azzal nem kell kapkodni, és így biztos lehetsz benne, hogy nem hagysz otthon semmit.
Az iskolában ott az órarend, ami szintén megfelel egy bizonyos napirendnek, amit követni kell. Kutatások szerint a 9 és 12 óra közötti időszak egyébként is ideális a munka és a rövid (leginkább számokkal összefüggő) koncentrációs feladatok elvégzésére.
12-20 óra közötti időszak a kitartást és koncentrációt igénylő feladatok időszaka. Ilyenkor a magas adrenalinszint ébren tartja az embereket, ezért is lehetünk ebben a 8 órában hatékonyak.
15 és 18 óra között leghatékonyabb a hosszútávú memória, ilyenkor könnyebben megjegyzünk dolgokat, ezért ebben az időszakban érdemes tanulni. 16 és 17 óra között érdemes sportolni, mivel ilyenkor a legmagasabb a testhőmérsékletünk és a fájdalomküszöbünk.
Előfordulhat, hogy iskola után még vannak esetleg plusz óráid, szakköröd vagy edzésed. Ez esetben a délutánodat ahhoz kell igazítanod, hogy azok pontosan mikor vannak. A házi feladatokat és a tanulnivalót soha ne hagyd az utolsó pillanatra. Azokat érdemes rögtön megcsinálni, ahogy hazaértél és pihentél egy kicsit. Fontos, hogy tanulás közben is tarts néha kis szüneteket, így nem fáradsz el teljesen.
18-19 óra között a testünk lelassul, és éhesek leszünk, de nem ajánlott nagyobb vacsorát fogyasztani, ugyanis ez ronthat az alvás minőségén.
Digitális oktatásra való átállás esetén is ki kell alakítani egy rendet az otthoni tanuláshoz. Olyankor is érdemes iskolaidőben felkelni, és az iskolához igazítani a napodat. Tanulj az adott napra vonatkozó óráid szerint. Ez segít egy kis rendszert vinni a dolgokba.
Itt van néhány, a karanténra vonatkozó napirend, ami segíthet neked kialakítani egy sajátot:
http://famiily.hu/wp-content/uploads/2020/03/IMG_4182.jpegMiért fontos a gyerekek életében a napirend? - LCF Kids Clubs
Források:
https://famiily.hu/felkeles-fogmosas-visszafekves-otthoni-napirend-a-hazi-karanten-idejere-tablazattal/
https://www.gyerekmosoly.hu/blog/ilyen-az-idealis-napirend-felnotteknek-es-iskolasoknak/
https://24.hu/szorakozas/2020/03/15/koronavirus-lilu-karanten-napirend-iskola-tanitas/

 

Máté Jázmin 9.n