Tartalom

Kellemes kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!

Linkek

V. évfolyam 4. szám

V. évfolyam 3. szám

V. évfolyam 2. szám

V. évfolyam 1. szám

IV. évfolyam 3. szám

IV. évfolyam 2. szám

IV. évfolyam 1. szám

III. évfolyam 3. szám

III. évfolyam 2. szám

III. évfolyam 1. szám

II. évfolyam 4. szám

II. évfolyam 3. szám

II. évfolyam 2. szám

II. évfolyam 1. szám

I. évfolyam 4. szám

I. évfolyam 3. szám

I. évfolyam 2. szám

I. évfolyam 1. szám

Az Illyés Gyula Gimnázium honlapja

 

Oldallátogatottság számláló:

Körkérdés

Feminizmus

 


 


Az iskolaújság tagja fontosnak tartották, hogy komolyabb témákat is napirendre tűzzünk, így a mostani szám a feminizmus témakörét feszegeti.
Én egy viszonylag egyszerű kérdést tettem fel a felsőbb évfolyamos diákoknak és két tanárnak. Leginkább saját véleményükre és az alap, mindennapi felfogásukra voltam kíváncsi. A kérdés így szólt:

Mi ön szerint / szerinted a feminizmus? és mit csinálnak a feministák?

Krommer Anita tanárnő:
A feminizmus szerintem a nemek közötti egyenjogúsággal foglalkozó mozgalom, eszmerendszer neve. Vagyis azt jelenti, hogy ugyanolyan jogok és lehetőségek illessék meg a nőket, mint a férfiakat az élet minden területén. Napjainkban már más célokkal, feladatokkal létezik, mint a 20. század elején, amikor a szüfrazsett mozgalom a választójogért küzdött. Manapság inkább a nőkkel szembeni erőszakkal, annak leküzdésével, illetve a nők gazdasági helyzetével foglalkozik.

Kovács Viktória tanárnő:
A feminizmus egy mozgalom, melynek lényege, hogy nők harcolnak a világ minden táján azért, hogy a férfiakéhoz hasonló jogokat, kiváltságokat élvezhessenek az élet minden területén. Hogy a férfiakkal egyenértékűnek tekintsék a nőket, nem pedig a "gyengébbik nem"-ként tekintsenek rájuk. Híres politikusok, sportolók, színészek csatlakoztak már a mozgalomhoz. Különböző fórumokon, tüntetéseken hallatják a hangjukat, és igyekeznek minél szélesebb körnek eljuttatni gondolataikat, ötleteiket. Népszerűségüknek hála egyre több nő kerül vezető beosztású pozíciókba, és cáfolják meg azt az elavult nézetet, miszerint a nők feladata "csak" a gyermekek nevelése, és a háztartás vezetése.

Harmati Csenge, 9.n
A feminizmus nem arról szól, hogy a férfiak ellen vagyunk, hanem hogy a nők jogai, megítélése mellett állunk ki. Sok országban még nincs egyenjogúság, Magyarország jogilag egyenjogú, de az eszmeiség még nem alakult át teljesen egyenjogúvá, hiszen meglepődünk azon, ha egy nő katonának áll vagy valamilyen "férfias" munkát választ. De gondoljunk bele, hogy mi van, hogyha ő ebben a szakmában tökéletes lenne, de mások azért nézik le, mert nő, és akkor erre (többségében fizikai) munkára ő nem képes. Ez nem így van, mert mindannyian mások vagyunk, és másban vagyunk jók, másban leljük örömünket. A feministák célja hogy ezeket a sztereotípiákat teljes mértékben eltüntessék, föld alá temessék.

Juhász Szabina, 10.n
A feminizmus célja a nemek közötti egyenjogúság elérése. Szerintem feministának az nevezhető, aki látja a nők nemükből származó elnyomását, és a legfontosabb, hogy nemcsak az önérvényesítés van a szeme előtt, hanem az összes nőtársának sorsa. Az, hogy valaki feminista, nem azt jelenti, hogy utálja a másik nemet, és gyűlöletet akar kelteni iránta. Biztos vagyok benne, hogy mindenki számára van taszító, ellenséges dolog az ellenkező nemben, de feministaként nem ezekre kell felhívni a figyelmet, nem utálkozni és ítélkezni, hanem az egyenlőséget kell szem előtt tartani. Úgy gondolom, hogy az emberek többsége nincs tisztában ezzel a fogalommal, és azonnal feministának titulál egy karrierista nőt, aki egyáltalán nem biztos, hogy az. Attól, hogy valaki nőként elért valamit az életben, nem lesz azonnal feminista

Fazekas Elena Letícia, 12.a
A feminizmus a nők egyenjogúságáért felszólaló mozgalom, amely már nagyjából 30 éve tart. Leginkább arról hallani, hogy tüntetésekkel és különböző megmozdulásokkal akarják elérni, hogy a nőket egyenjogúként kezeljék a férfiakkal, mind politikailag, mind a magánéletben. Számos férfi is támogatja ezeket a mozgalmakat, és meglehetősen sok országban értek már el politikai egyenjogúságot a nők a számára. Sokan látják viszont úgy, hogy a mindennapi életben még nem sikerült elérni, hogy egyenrangúként kezeljék a két nemet, ennek érdekében, illetve azokért a nőkért, akik olyan országban élnek, ahol a poltikai egyenlőséget még nem értek el, még mindig milliók emelik fel a hangjukat.

Máté Szelina, 9.N