Tartalom

Kellemes kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!

Linkek

IV. évfolyam 1. szám

III. évfolyam 3. szám

III. évfolyam 2. szám

III. évfolyam 1. szám

II. évfolyam 4. szám

II. évfolyam 3. szám

II. évfolyam 2. szám

II. évfolyam 1. szám

I. évfolyam 4. szám

I. évfolyam 3. szám

I. évfolyam 2. szám

I. évfolyam 1. szám

Az Illyés Gyula Gimnázium honlapja

 

Oldallátogatottság számláló:

Merre tovább?
Interjú Mészáros Eszter

 

 


 

 

„Szerencsére Magyarországon nagyon támogatják, hogy a kínaiul tanulók kimehessenek Kínába ösztöndíjjal, az nem jut csak ki, aki nem akar.”

Rovatunkban iskolánk egykori diákjait kérdezzük a felsőoktatásba való bekerülésükről, illetve az ott szerzett tapasztalataikról. Ez alkalommal Mészáros Eszterrel beszélgettünk, aki jelenleg Shanghai-ban tanul, miután elvégezte az ELTE BTK Keleti nyelvek és kultúrák szakát kínai szakirányon.
1
Röviden mesélj magadról! Mikor végeztél a gimiben? Milyen tagozaton?
Mészáros Eszter vagyok, 23 éves. Van két húgom, akik jelenleg szintén ebben a gimnáziumban tanulnak. 2014-ben végeztem itt, nyolcosztályos képzésen tanultam, emelt szinten érettségiztem angolból és történelemből.

Melyik egyetem melyik szakán tanultál?
Az ELTE Bölcsészettudományi Karán végeztem 2018 nyarán. Keleti nyelvek és kultúrák szakon tanultam, kínai szakirányon, fordító-tolmács specializáción.

Miért és mikor döntöttél emellett a szak mellett?
Az utolsó pillanatban döntöttem emellett a szak mellett, előtte anglisztikára akartam jelentkezni. Azért döntöttem úgy, hogy kínait fogok tanulni, mert mindig is a nyelvek érdekeltek a legjobban, és akkor már valami különlegeset szerettem volna, amit kevés ember beszél. Valamint alapból is mindig érdekelt az ázsiai kultúra.

Mit tettél annak érdekében, hogy felvegyenek?
Tanultam az érettségire.

Milyen tapasztalataid voltak az egyetemmel kapcsolatban?
Az első év eléggé nehéz volt, ez az az év, amikor a legtöbben úgy döntenek, hogy nem folytatják a szakot vagy kibuknak. Kicsit nehéz volt megszokni a kínai nyelv tanulását, mivel teljesen más az írásrendszer és a nyelvtan, mint az európai nyelveknél, viszont a második évtől már könnyebben ment. Összességében meg voltam elégedve az ELTE-n a tanítással.

Hol tanulsz jelenleg?
Jelenleg Shanghai-ban, a Fudan Egyetemen tanulok, amivel teljesen meg vagyok elégedve.

Mi a legnagyobb nehézség a kínaiban?
Mindenképpen a kiejtés. Négy különböző tónus van és sok az ugyanolyan szó, így fontos, hogy a megfelelő tónussal ejtsük ki a szavakat, mivel csak az alapján lehet őket megkülönböztetni. Az írás is nehéz, de sok gyakorlással meg lehet tanulni.

Kollégiumban vagy albérletben laksz?
Budapesten először kollégiumban, aztán albérletben laktam. Shanghai-ban kollégiumban lakom.

Államilag finanszírozott képzésben veszel részt vagy költségtérítésesben?
Államilag finanszírozott.

Milyen sűrű a napirended? Milyen kötelezettségeid vannak?
Azt mondanám, hogy az elején szükséges legalább napi három órát gyakorolni, később ez lehet kevesebb is. Így amíg Budapesten tanultam, elég sűrűek voltak a napjaim. Jelenleg Shanghai-ban élek, így mindig mindenhol a kínai beszédet hallom, ezért nem kell olyan sokat tanulnom, több időm van más dolgokra.

Mi leszel, ha nagy leszel?
Még nem döntöttem el biztosan, de a fordítás nagyon vonz. Azt is el tudom képzelni, hogy egy kínai cégnél dolgozzam Kínában.

Vannak külföldi ösztöndíj-lehetőségek? Te gondolsz ilyesmire?
Szerencsére Magyarországon nagyon támogatják, hogy a kínaiul tanulók kimehessenek Kínába ösztöndíjjal, az nem jut csak ki, aki nem akar. Nekem eddig kétszer volt lehetőségem Kínában tanulni, először Pekingben tanultam egy félévig, most pedig egy évet Shanghai-ban töltök.

Utólag mit tartasz a dombóvári gimnázium legnagyobb erényének?
Nagyon jók a tanárok, az iskola felszerelt, jó a közösségi munka.

Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?
Amit már az előbb is említettem, eddig kétszer volt lehetőségem Kínában tanulni, mindkét egyetem beletartozik Kína tíz leghíresebb egyetemébe.

Milyen az élet Kínában? Vannak rajtad kívül magyarok?
Az élet teljesen más, mint Európában, más az emberek napirendje és viselkedésmódja, mások az ételek, más a higiénia és a rendezettség stb. Igazából ezt így nehéz elmesélni, ez olyan világ, amit meg kell tapasztalni. Shanghai-ban sok magyar van, van saját magyar közösségünk is, viszont Pekingben rajtam kívül csak egy magyarral találkoztam.

Tervezel még visszamenni?
Igen, később lehetőség szerint ott szeretném elvégezni a mesterképzést, valamint egy ideig szívesen dolgoznék ott.
1
Máté Szelina, 7.N