Merre tovább? Interjú Farkas Eszterrel

 

2013 | Szerző: Weich Lili 9.n

 

Rovatunkban iskolánk egykori diákjait kérdezzük a felsőoktatásba való bekerülésükről, illetve az ott szerzett tapasztalataikról. Ez alkalommal Farkas Eszterrel beszélgettünk, aki jelenleg az ELTE PPK pszichológia szakán elsőéves hallgató.

- Röviden mesélj magadról, mikor végeztél, milyen osztályban, milyen nyelveket tanultál stb.
2012-ben végeztem Batka Ágnes osztályában. Magyar-történelem fakultáción kezdtem, de 12.-ben csak a történelem faktot tartottam meg. Angol és német nyelvet tanultam.


- Melyik egyetem, melyik karán, szakán tanulsz?
ELTE PPK Pszichológia szakán tanulok


- Miért emellett döntöttél a továbbtanulást illetően?
Minden vágyam az volt, hogy Budapesten tanulhassak. Egyszerűen imádom a várost. És ha már a város fix, hol máshol tanulnék, mint az ország egyik legjobb egyetemén? :)


- Mikor kristályosodtak ki a továbbtanulási céljaid?
A pszichológiával már régóta kacérkodtam, azonban a választás pillanata előtt szinte teljesen elbizonytalanodtam céljaimat illetően. Gazdasági pályát válasszak és fix jövedelmet vagy olyan területet, ami közelebb áll hozzám, de nem nyújt biztos elhelyezkedési lehetőséget?
Lényegében a "sors" döntött helyettem, mikor fizetőssé tettek minden közgáz szakot. Ez innentől nem volt számomra opció, mindenképp államilag támogatott helyet szerettem volna.


- Mit tettél annak érdekében, hogy felvegyenek? (nyelvvizsgák, versenyek, emelt órák?)
A középiskolát humán szakon kezdtem. 11.-ig magyart és történelmet, 12.-ben csak történelmet tanultam emelt szinten. Utóbbi tárgyból érettségiztem emelt szinten és vettem részt tanulmányi versenyeken. Földrajzból és angolból előrehozott érettségit tettem. Angolból felsőfokú nyelvvizsgát szerezetem.


- Milyen tantárgyakat tanultál emelt óraszámban?
Magyar nyelv és irodalmat, valamint történelmet.


- Milyen tantárgyakból tettél emelt szintű érettségit?
Történelemből


- Mekkora volt a ponthatár, neked mennyi pontod volt?
449 volt a ponthatár, nekem 456 pontom lett.


- Ez a ponthatár magasnak számított tavaly?
Igen magasnak számított ez a ponthatár.


- Az osztályotokból milyen volt a felvételi arány? Első helyre tudod-e, hogy hány embert vettek fel?
Úgy tudom az osztályból szinte mindenkit felvettek, azt nem tudom hányadik helyen jelölt szakra.


- Te az első helyen megjelölt intézménybe nyertél felvételt?
Igen.


- Milyenek a tapasztalataid? Jól érzed magad?
Nagyon jól érzem magam itt. Sok barátom van, sikerült beilleszkednem.
Budapest beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Itt csak úgy pezseg az élet. Temérdek lehetősége van az embernek, mind szórakozás, mind tanulás terén.
A legjobb professzoroktól tanulhatok. Az egyetem viszont nem teljesen olyan, mint amire számítottam. Mindenki azt mondta, hogy a pszichológia humán terület és egy évig van anatómia, amit minden előképzettség nélkül meg lehet csinálni. Hát... ez nem így van. A biológia mindennek az alfája és az omegája. Nincs olyan tantárgy, amiben ne jelenne meg az élettani háttér. A jövőben mindezt sokkal elmélyültebben fogjuk tanulni.
Előképzettség nélkül is meg lehet csinálni, de rengeteg akaraterő kell hozzá.


- Mennyire nehéz boldogulni a középiskolában megszerzett tudással az adott egyetemen?
A középiskola jó alapokat adott. Az első félév szinte könnyű volt (az anatómiát leszámítva). Talán 4 zh-t kellett írnom összesen, amik egy középiskolai dolgozattal voltak egyenértékűek.
A második félév viszont hatalmas szintlépést jelentett. Most tárgyanként van 3 zh-m, amiknek mindegyikére kb 300 oldal tömény szakirodalmat kell feldolgozni.
Azt hiszem az emelt érettségi kapcsán szerzett tapasztalatok nélkül ezt nem tudnám megcsinálni. A szakirodalomból való tanulás még így is nehézségeket okoz. Anno hatalmas könnyebbséget jelentett, hogy megkaptuk a részletes tananyagot, amivel nem kellett mást csinálni, " csak" megtanulni.


- A nyelvtudásodnak hasznát veszed?
Az angol nyelvtudás alap elvárás. Nagyon sok kötelezőt csak angolul adnak meg. Beadandókhoz kutatásokat, fordításokat kell csinálni. Sok esetben nincs magyar forrás.


- Mit tartasz a legnagyobb nehézségnek?
Legnagyobb nehézségnek azt tartom, hogy a vizsgán bármit kérdezhetnek. Ha 1000 oldal a szakirodalom, akkor is kérdezhetik a legjelentéktelenebbnek tűnő zárójeles nevet, hiszen forrásnak ez volt megadva.


- Kollégista vagy, vagy albérletben laksz, esetleg egyéb?
A Damjanich Utcai Kollégiumban lakom.


- Államilag finanszírozott képzésben veszel részt, vagy költségtérítéses?
Államilag finanszírozott képzésben veszek részt.


- Melyik bizonyult a legnehezebb tantárgyadnak?
Szociálpszichológia. Ebből a tárgyból 3 zh-t kellett írnunk. Mindegyikre hatalmas volt az anyag és tényleg bármit kérdezhettek.


- Hogy sikerült az első félév?
Jól sikerült az első félév. Jobban féltem az első vizsgaidőszakomtól, mint amennyire az valójában nehéz volt. Egy dolgot tanultam meg nagyon jól: Semmi sem lehetetlen, csak higgy magadban.


- Kiknek (milyen tantárgy iránt fogékony tanulóknak) ajánlanád ezt a kart, szakot?
Azoknak ajánlanám, akik nagyon szeretnek olvasni, valamint érdeklődnek a biológia iránt. Sok humán része van a tananyagnak, de kiemelt fontosságú az anatómia.


- Év közben is vannak számonkérések, vagy csak a vizsgaidőszakokban?
Sok számonkérés van évközben is. Szinte minden héten zk-k, beadandók, kötelező olvasmányok, házi feladatok.


- MI leszel ha "nagy" leszel?
Sok lehetőség áll előttem, szerencsére még nem kell döntenem pontosan mi szeretnék lenni. Majd a mesterképzés határozza meg a konkrét irányvonalat.


- Vannak-e külföldi ösztöndíj-lehetőségek? Te gondolkodsz kinti tapasztalatgyűjtésben?
Sok ösztöndíj lehetőség van. A 3. év után szeretnék Erasmussal külföldön tanulni egy fél évet. Első lépésként idén nyáron főleg egyetemistáknak szervetett angliai munkát fogok vállalni.


- Utólag mit tartasz a gimnázium legnagyobb erényének?
Azt hiszem a lelkes és közvetlen tanárokat. Erdélyi Tamás, Batka Ágnes és Horváth Györgyi nélkül nem biztos, hogy sikerült volna elérnem a céljaimat. Hihetetlenül hálás vagyok nekik.
Hiába jöttem egy kis vidéki gimnáziumból, az ország legjobb iskoláinak legkiválóbb diákjaival, OKTV helyezettjeivel is fel tudom venni a versenyt.