Könyvajánló

 

 

        

Marc Levy - Ki nem mondott szavaink


       Azt mondják, hogy ne a borítója alapján ítéljük meg a könyveket. Igazából a külcsín mögötti tartalom a mérvadó. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy fontos az első benyomás is. Ha meglátok egy olyan könyvet, melynek a borítója egyből megragadja a fantáziámat, akkor már tudom, hogy érdemes elolvasnom a művet. Így voltam akkor is, amikor rátaláltam Marc Levy Ki nem mondott szavaink című regényére. A könyv fedőlapja azonnal megfogott, megvásároltam, s nem bántam meg, mert a történet olvasása közben egy hihetetlennek tűnő cselekmény bontakozott ki előttem.14
A Ki nem mondott szavaink című regény Marc Levy, sikeres francia író nyolcadik megjelent alkotása. A közel negyven nyelvre lefordított mű elődeihez hasonlóan tartalmaz rengeteg izgalmat, kalandot, humort, valamint egy elképesztő, de ugyanakkor valóságosnak tűnő cselekményt is, ami akár velünk is megtörténhet.
2       A regény főszereplőnője, Julia Walsh és az apja kapcsolata soha nem volt szoros, s ez a szakadék az évek során egyre csak mélyült. Ha véletlenül találkoztak, a beszélgetéseik mindig viták sorozatába torkollottak.
Jó pár évvel később Julia az esküvőjére készül, mikor telefonhívást kap, amiben közlik vele, hogy apja nem tud részt venni a ceremónián. De ezúttal Anthony Walshnak kifogástalan mentsége van; meghalt. A temetést követő napon Julia rájön, hogy apja halálával nemcsak az esküvőjét akadályozta meg, hanem még egy hihetetlennek tűnő ajándékot is tartogat a számára. Az ember azt gondolná, hogy az elhunyt apa valamiféle levelet vagy videó üzenetet szán lányának, azonban a mű minden képzeletet felülmúló meglepetéseket rejteget még. A regény végére az olvasó rájön, hogy csak egy kis megtévesztésről van szó, amit azért tett az apa, hogy megpróbálja áthidalni azt a szakadékot, ami az évek során elválasztotta őt a lányától.
A regény másik cselekményszálából pedig Julia első szerelmi kapcsolata bontakozik ki, ami közte és egy kelet-német fiú között szövődött a berlini fal leomlásakor.
A történet ezen kívül olyan kérdéseket boncolgat még, hogy létezik-e sors vagy végzet, vajon az ember irányítja az életét vagy csak pusztán véletlen egybeesések sorozata, esetleg minden csak a szeretteink műve, akik azért teszik mindezt, hogy nekünk jobb legyen?
A történet a vége felé egyre több megválaszolatlan kétely merül fel bennük a művel kapcsolatban: Létezhet- e egyáltalán Anthony Walsh „ajándéka”? Miért tette azt, amit tett a lányával? Vajon túlélheti-e Julia és Thomas szerelme a majdnem húszévnyi távolságot?
A mű vége elsőre összecsapottnak tűnik. Az író ezzel talán csak azt szerette volna, hogy az olvasó maga válaszolja meg a kérdéseit. A mű ezzel elvarratlan szálakat is hagy maga után, amik jó sokáig elgondolkoztatnak bennünket.
A regényt szinte minden korosztálynak ajánlom, ez a mű olyan olvasóknak való, akik szeretik a kalandot, a humort, a szerelmet, s nem félnek nagyot álmodni.

Szenyéri Viktória 8.

 

Leiner Laura
A Szent Johanna gimi

Egy olyan történet, ami tényleg a valóságban játszódik

Napjainkban már mindenkiből válhat író. Futószalagon jönnek ki a könyvek a nyomdákból, melyeknek bár más és más a szerzőjük, a témájuk szinte teljesen ugyanaz. Általában fiatal tinédzserekről szólnak, akik átlagos életet élnek, átlagos iskolába járnak. A főszereplők szinte mindig nagyon pozitív karakterként jelennek meg a regényben, s az Olvasó általában szimpatizál is velük, de ahogy az lenni szokott, mindenkinek vannak ellenségei, így a könyv hőseinek is. A szereplők az iskolai éveik alatt végig a „menő diákok” céltáblái, akik hőseinket kedvük szerint bosszanthatják.

1
Az ilyen regényekből persze sohasem hiányozhat a szerelem. A főszereplőnk természetesen beleszeret a suli legnépszerűbb diákjába, aki szemmel láthatólag nem viszonozza az érzelmeit. Azonban - ahogy az lenni szokott - az ilyen témájú regények mindig pozitív befejezéssel zárulnak: a főhős élete jó vágányra terelődik, s persze elnyeri az áhított ember szerelmét is.
2Mikor az Olvasó befejez egy hasonló témájú művet, elgondolkodik azon, hogy milyen jó lenne, ha a mi életünk is ilyen egyszerű és elrendezett lenne. De könyörgöm, az nem a valóság, amit ezek a művek taglalnak! Efféle világ nem volt és nem is lesz soha. Az ember semmit és senkit nem kaphat meg könnyen, mindenért meg kell küzdeni.
3Hasonló gondolatok után vettem kézbe egy magyar írónő, Leiner Laura A Szent Johanna gimi című művének első részét. A könyvet már akkor szimpatikusnak találtam, amikor megtudtam, hogy a regény nem amerikai tinédzserekről szól, hanem itt játszódik Magyarországon.
A mű egy budapesti lányról, Rentai Reniről szól, aki egy francia tagozatos iskolába jár. A regényt nyolckötetesre tervezte az írónő (eddig összesen hat rész jelent meg), mindegyik rész Reni egy-egy gimnáziumi félévét öleli fel. A könyvek ezen kívül úgy vannak tagolva, hogy a fejezetek egy-egy napot foglalnak magukba. Szerintem a regény azért olyan megragadó, mert az Olvasó teljesen bele tudja képzelni magát a szereplők helyzetébe, s már-már azt képzelhetjük, hogy a cselekmény a valóságban is megtörténhet. A könyv valóságos karaktereket mutat be, akik egyaránt rendelkeznek jó és rossz tulajdonságokkal. Ebből a műből sem hiányozhat az érzelmi szál, Reni szerelmes lesz az iskola menő fiújába, Cortezbe. Ám ebben a regényben nem rögtön jönnek össze a szerelmespárok, a kapcsolatok hosszú-hosszú idő alatt alakulnak ki, ahogy azt már a mi életünkben is megtapasztalhattuk. A könyv ezen kívül rendkívül humoros, vicces és izgalmas, s ha valaki azt hiszi, hogy csak az első pár kötet igazán jó, akkor téved. Mindegyik regény ugyanannyi kalandot, vicces és váratlan helyzetet tartalmaz, mint a többi. Nekem személy szerint mindegyik rész egyformán tetszett.
A könyvnek talán csak egyetlen hibája van. Nem szépirodalmi formában íródott, rengeteg rövidítést, hangulatjelet és szleng szót tartalmaz, amit nem olyan sok műben fedezhetünk fel, s ezért talán furcsának találjuk először. Ennek ellenére minden fiatalnak ajánlom a könyvet, olyanoknak is, akik eddig nem szerettek olvasni, mert ez a könyv képes mindenkivel megszerettetni a regényeket.

Szenyéri Viktória 8.n

Melissa Marr Tündévilág sorozata

Valójában most nem egy könyvről fogok beszélni. Az írónő öt könyvet írt, de ebből sajnos még csak hármat olvashatunk magyarul. A Veszélyes játékot, a Veszélyes álmokat és a Törékeny örökkévalóságot.
Mint azt a sorozat címe is mutatja, tündérekről szól ez a történet. Melissa Marr tündérei között akadnak kedvesek, de vannak nagyon barátságtalanok is. Ebben az álomvilagban négy királyság létezik: A Sötét Udvar, A Magas Udvar, A Tél Udvar és A Nyár Udvar.
 A Sötét Udvar tündérei a félelemből, a rettegésből és a vágyból táplálkoznak. Mindenki úgy gondolja, ők a rosszfiúk. Valóban. Az egyik tündér, nevezzük nevén: Bananach, a legnagyobb bajkeverő. Viszályt szít és háborút akar. A Nyár Udvarban a vidám tündérek élnek, a király egy fiatal fiú. Az első könyv arról szól, hogy ő hogy találja meg a királynőjét, és hogy vetnek véget együtt az örökös télnek. A Tél Udvar királynője a Nyárkirály anyja. Miatta szenved mindenki az első részben a téltől, hiszen a gonosz Télkirálynő a hidegben érzi jól magát. Ekkor a Sötét Udvar tündérei is békések, mivel Beira, a Télkirálynő sanyargatása miatt sok a szomorúság és a szenvedés.
 A történetben nagy szerepet játszik az új Nyárkirálynő szerelme, Seth. Ő ember, és mindenre képes a szerelméért. Tündérkirálynő barátnője sokkal erősebb nála, így akaratlanul is megsebzi, ha elveszti a fejét. Seth-nek elege van abból, hogy a barátnője és a Nyárkirály kapcsolata egyre bizalmasabbá válik, s a fiatalok egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Aggasztja a gondolat, hogy ember volta miatt az élete véges, és hogy míg ő megöregszik, Aislinn a királyával, Keenannel örökké él majd. Elmegy a Magas Udvarba, és annak érdekében, hogy örökké boldog lehessen Aislinn-nel, egy olyan döntést hoz, mely tündérré változtatja. A harmadik könyv szól Seth-ről.
A második könyvben a Sötét Udvaré a főszerep és Aislinn barátnőjéé, Leslie-é. A lány tetoválást akar, de nem tudja, hogy azzal a bizonyos testfestéssel Irialnek, a Sötét Udvar akkori királyának tervei vannak...
Nem is tudom, mikor bukkantam a könyvre, de az Interneten, az biztos. Nem hagyott nyugodni, ugyanis mint fantasy-rajongót, érdekelt a téma. Tündérek... Sosem gondoltam, hogy a tündérek gonoszak, kegyetlenek is lehetnek. Melissa Marr tündérei ezer meg ezerféleképpen néznek ki: hollólány, vizitündér, vagy éppen fákhoz hasonló alakot öltenek. Szerintem a történet csodálatos, izgalmas, tele van érzelemmel. Nem rajongok a túlzott romantikáért, de egy történet sem történet, szerelem nélkül. Nagyon várom már a negyedik rész megjelenését. Már a harmadikra is úgy tűnt, hogy egy örökkévalóságig kellett várni. Végül a neten olvastam el, mert nem tudtam hozzájutni sem a könyvesboltban, sem a könyvtárban. Szerintem letehetetlen. Tetszik, hogy nagyon bele tudom magam élni, és az is, hogy sok olyan kifejezés van benne, ami fejlesztheti a szókincset. Mindenképpen a fantasy, vagy a romantikus történetek rajongóinak ajánlom. Biztos, hogy imádni fogják!

Póth Anett 11.e

Scott Westerfeld: Csúfok

A könyv az első oldaltól az utolsóig leköti a figyelmet. A mű világában mások a szabályok, a szokások, a technika, a történelem, az egész élet, mint a valóságban. Ettől lesz olyan izgalmas és magával ragadó az egész. A történet a jövőben játszódik, egy olyan modern világban, ahol az élet csak a szórakozásról és a semmittevésről szól. A társadalom két részre oszlik: szépekre és csúfokra. Minden csúf 16 éves kora után szépítő plasztikai műtéteken esik át, a fiatalok ezek után olyan tündöklően gyönyörűvé válnak, mint a szupermodellek. Izgalmasnak tűnik ugye? De azért itt sem minden tökéletes. A főszereplő Tally egyedül marad miután legjobb barátja már a szépek világába került. A lánynak még három hónapot kell várni, de addig sem unatkozik. Megismerkedik Shay-jel, aki nem akar a szépek világához tartozni és egy teljesen más, Tally számára ismeretlen életről mesél. Shay szívesebben tenné kockára az életét a vadonban, ezét megszökik, amivel bajba sodorja a barátnőjét is. Tallyt a születésnapján elviszik oda, ahol a műtéteket végrehajtják, azonban a lányra teljesen más sors vár. A hatóságok választás elé állítják, abban az estben alakítják át, ha előtte megkeresi szökött barátnőjét és a többi lázadót. Tallyra mindezek után rengeteg kaland és veszély vár. Vajon sikerül neki teljesíteni a rászabott feladatot vagy elbukik annak végrehajtása közben? Ezt már nem árulom el, ha kíváncsiak vagytok a válaszra, akkor olvassátok el ti is a könyvet.

Pintér Kata 8.n