Filmajánló- Egy különc srác

 

 

        
   

Egy különc srác feljegyzései

            Az Egy különc srác feljegyzései Stephen Chbosky nagysikerű regénye alapján készült romantikus dráma, mely 2012-ben került a mozikba.  A film nagy sikerét többek között a fantasztikus színészeknek köszönheti, mint például Ezra Miller, Emma Watson és Nina Dobrev.
            A történet elején megismerhetjük Charli-t, a múltjával küzdő félénk és visszahúzódó fiút. Charlie legnagyobb aggodalmát a középiskola első napja jelenti, a beilleszkedéstől való félelem elől a számára legkedvesebb tevékenységébe, az olvasásba menekül. Az iskola azonban elkezdődik és Charlie továbbra is egyedül van, diáktársai körében nem túl népszerű és egyedüli barátjának csak az irodalomtanárt tekintheti. Életében azonban hirtelen változás következik: megismerkedik a végzős Patrick-kel (Ezra Miller) és mostohahúgával, Sam-mel (Emma Watson). A két bolondos fiatal hamar felismeri, hogy Charlie-nak problémái vannak és felkarolják a különc srácot. Ettől a ponttól kezdődik el Charlie igazi élete: megismerkedik az első szerelem érzésével, a szórakozással és még a kábítószerekkel is.
            A film meglehetősen megosztó témákat feszeget, mint például a homoszexualitás. Patrickról a film negyede felé derül ki, hogy meleg párkapcsolatot folytat az egyik iskolatársával, ám Brad (Patrick párja) szégyelli másságát. Charlie emiatt cseppet sem távolodik el barátjától, teljesen elfogadja Patrick különlegességét és számos tanáccsal látja el a fiút. A film egyfajta toleranciára is tanítja az embert, hiszen Patrick karaktere az egyik legszerethetőbb figura a történetben.

2

            A filmben rengeteg apró utalás van arra, hogy Charlie lelkileg egyáltalán nincs rendben. Gyakran hall hangokat és többször is megemlíti szeretett nagynénjét, aki egy tragikus autóbalesetben elhunyt, valamint korábbi legjobb barátját, aki öngyilkos lett. A különc srác előtt néha elsötétül a világ és elveszti maga fölött az önkontrollt. A pontos okot azonban nem tudhatjuk meg a filmből, így az ember feje felett ott lebeg az a bizonyos kérdőjel.
            A történet happy end-del fejeződik be, de ez csöppet sem olyan egyszerű, mint azt az ember gondolná. Charlie számos megpróbáltatáson esik túl, például egy időre elveszíti barátait egy félresikerült párkapcsolat miatt. Végül Sam és Charlie szerelme kibontakozik és boldogan vágnak bele új életükbe: Charlie lelki sebei kezdenek begyógyulni, Sam pedig felvételt nyer a számára meglehetősen fontos egyetemre.

2

Ami tetszett a filmben…
            A karakterek közül Patrick lenne az, akit elsősorban ki szeretnék emelni. Lenyűgöző személyiséget társítottak hozzá: egy olyan fiú, akit nem érdekel mások véleménye, nyíltan felvállalja magát. Természetesen ez az összehatás nem valósult volna meg, ha nem Ezra Miller játszotta volna Patrick szerepét. Teljesen azonosulni tudott a számára kijelölt feladattal, és ez világosan megmutatkozik az általa játszott jelenetek színvonalában.
            Charlie személyisége szintén említésre méltó, hiszen nagyon sok ember küzd hasonló problémákkal. Egy báránylelkű fiúról van szó, aki az írásban és olvasásban tudja csak kifejezni önmagát. Charlie-t sok bántás éri műveltsége miatt, az iskolatársai gyakran csúfolják. A film viszont bebizonyítja, hogy bárki megtalálhatja a számára megfelelő társaságot és a barátokat.
            Mint már említettem, a történet számos provokatív kérdést feszeget. Tetszik, hogy felmerülnek a homoszexualitás, a stílusok és a jellembeli különbözőségek miatti előítéletek. A film által a nézőnek könnyebb megértenie, hogy mi állhat egy visszahúzódó fiú, egy meleg srác vagy egy lázadó lány viselkedése mögött.

Ami kevésvé tetszett a filmben…
            Talán egyetlen olyan dolog van a filmben, ami kapcsán kissé hiányosságot éreztem. Ez pedig az a bizonyos kérdőjel, amit már korábban említettem. A film közben azt várja a néző, hogy valamikor majd kiderül, hogy mi lehetett az a dolog, ami meglehetősen mély lelki sebet hagyott Charlie-ban. Viszont ezt sem tartom kimondottan hátránynak, hiszen arra ösztönzi a közönséget, hogy olvassák el a könyvet.
            Összességében én kellemeset csalódtam a filmben. Inkább azoknak ajánlanám, akik szeretik az elgondolkodtató és drámai történeteket. Aki egy amerikai romantikus filmre kíváncsi, az neki se álljon, mert felettébb unalmasan fog eltelni az a bizonyos másfél óra. 

3

Lukács Karolina, 10.A