Filmajánló

 

 

          

    

    Moziban jártam, szörnyen jó volt
    Apáék megígérték nekünk, hogy moziba megyünk. Kaposváron néztük meg Hotel Transylvania 2. – Ahol még mindig szörnyen jó című animációs filmet. Mivel az első részből már ismertük a vicces szereplőket, így most sem csalódtunk.
    Drakula hotelje, a havasok rejtekében még mindig nyitva áll és várja rémisztő vendégeit. Itt, a ijesztgetésbe belefáradt rémek és szörnyek, kipihenhetik fáradalmaikat. A teltházas szálló, pedig jó szórakozást ígér a mozirajongóknak.
Csakhogy, mint minden normális szörnyeteggel ez történni szokott, Drakula időközben nagyapa lett. A sors fintora, hogy unokája Dennis félig vámpír, félig ember, de vámpírságának jelét sajnos nem mutatja. Nehéz ezt a nagyhatalmú grófnak, elfogadni, így mikor a kicsit a nagypapira bízzák szülei, ő összecsődíti furcsa szörnybarátait, hogy egy szörnyen szörnyű szörnykiképzésben részesítse unokáját. Ezzel kezdetét veszi a kaland, amit rengeteg akció tesz izgalmassá. A történet olyan szórakoztató és mókás, hogy még a pattogatott kukoricát is sikerült kiborítanom közben.
    Hogy Dennis végül vámpír lesz vagy ember marad, az a film végén kiderül ugyan, de nem árulom el nektek! Csak azért maradjon rejtély, hogy mindenkinek érdemes legyen szórakozni a moziban egy halálit.                                                                                                                     

Tóth Eszter Adél, 5.n osztály

    Az útvesztő
avagy a posztapokaliptikus tinilabirintus

    Az Útvesztő egy 2014-ben megjelent könyvadaptáció. Nem meglepő módon egy új, futurisztikus generációról szól, akár csak Az éhezők viadala vagy A beavatott. Természetesen –ahogy az előbb említett trilógiákban- szerepet kap a kiválasztott főkarakter, aki lázad a rendszer ellen. Ebben az esetben ő Thomas. Hősünk egy lift ketrecében érkezik a Tisztásnak nevezett helyre és nem emlékszik sem az életére, sem a nevére. A Tisztáson fiatalok élnek az önmaguk által megszervezett rendszerben: mindenkinek megvan a saját feladatköre. Van aki az orvoslásban jártas, más az építkezésben, a harmadik csoport pedig a kertekben tevékenykedik. Emellett ott vannak a legfontosabb szerepet betöltő fiúk: a futárok. A Tisztást ugyanis egy monumentálislabirintus veszi körül. A futárok feladata felderíteni azt és megtalálni a szabadságot jelentő kiutat. Ez azonban nem olyan egyszerű, mint az elsőre tűnik: A falak minden napnyugta után változnak meghatározott szabály szerint, valamint köztük élnek a siratóknak nevezett gyilkos lények. Azonban Thomas érkezésével a Tisztás megszokott életritmusa megváltozik, különböző baljós események veszik kezdetüket és egy lány is megjelenik. A fiú önkényesen úgy döntött, hogy bajbajutott társai segítségére berohan az éppen bezáródó labirintusba, majd megöl egy siratót. Az útvesztő üzemeltetőinek ez a lépés nem tetszik, ezért következő éjjel a falak nyitva maradnak. A siratók támadásának áldozatául esik Alby is, aki a rendszerük vezetője volt. A Tisztás addigi békés lakosai két táborba szerveződnek; akik támogatják Thomast és akik nem. Végül Thomas, (aki immáron futár lett) és az őt támogató csapat a megölt siratónál talált kulccsal kijut a labirintusból. A film drámai befejezése eléggé elcsépeltre sikerült: egy kisfiú – Thomas barátjának- halála és a szabadság felemelő érzése tarkítja egy győzedelmes dallal a lezárását Az útvesztő első részének. Kiderül, hogy a földi világot a Nap felperzselte (na ugye, hogy posztapokaliptikus?) és a labirintus tervezői egy halálos vírus ellenszerének kutatói, aminek az alanyai a Tisztáson élő fiatalok voltak; ám egy videófelvétel szerint az kutatócsoportot rajtaütés érte. Mikor az ember azt hinné, hogy itt a vége és minden szép és jó, kiderül, hogy a szervezet tagjai még mindig élnek, és a fiatalok megpróbáltatásainak még koránt sincs vége: következik a második próbatétel.
1
Ami tetszett a filmben…
Elsősorban a látványvilág az, ami fantasztikusan kivitelezett; lenyűgöző hangulatot varázsol a filmnek. Az alapsztori szintén jól kitalált, noha az apokalipszis séma már kissé lerágott csontnak számít. Dylan O’Brien (Thomas) alakítása szintén figyelemre méltó; fiatal kora ellenére kitűnően megbirkózott a feladattal (igazából az ő karaktere viszi a hátán az egész filmet). Emellett a cselekmény izgalmas és fordulatokban sem szenved hiányt.

Ami kevésbé tetszett a filmben…
Sajnos ismét beigazolódott, hogy a film nem tudja azt a szintet hozni, amit a könyvváltozat. Számomra első nézésre nehezen érthető volt a cselekmény, sok fontos szál kimaradt - amiket a könyv általában hosszan magyaráz- és így kissé zavarosnak tűntek a történések. Itt-ott azt éreztem, hogy kihagytak egy-egy információt, mintha azt gondolták volna, hogy magától értetődő részletekről van szó, holott egyáltalán nem. Néhol úgy tűnt, hogy a film alkotói direkt bosszantani akarják azokat, akik olvasták Az útvesztőt. Ott van például az, hogy a könyvben leszögezik, hogy a Tisztáson soha nem változik az időjárás, ennek ellenére a film egyik jelenetében elkezd szakadni az eső, holott a jelenség egyáltalán nem tesz hozzá a látványvilághoz és a cselekményben sincs szerepe. A karakterek nem esnek át jelentős fejlődésen, ezáltal kissé elvesznek Thomas főszerepe mellett. Összességében szerintem többet is ki lehetett volna hozni ebből a történetből.
1
Igaz, hogy az én tetszésemet nem egészen nyerte el a film, és több hiányosságot véltem felfedezni, mint azt reméltem; ám ennek ellenére senkit sem szeretnék eltántorítani attól, hogy megnézzék Az útvesztőt. Alapjába véve nézhető, akár még élvezhető filmnek is nevezném, főleg azok számára, akik szeretik ezt a stílust. És jó hír azoknak, akik már látták az első részt és várják a folytatást: Az útvesztő – Tűzpróba 2015. 09. 17-től már látható a mozikban!


Lukács Karolina, 10/a

Pixels
http://stat.mozi24.hu/images/pe/2427/242640_822x617.jpgA film története egy fél mondatban összefoglalható: a földönkívüliek hadüzenetnek értelmeznek egy űrbe küldött játékfelvételt, és leküldik a Földre az adott játékok "életnagyságú" változatait. A bemutató alapján én többet vártam, de azt hiszem én voltam a hibás: ez is csak egy gagyi Sandler-film. A cselekmény gyakorlatilag végig csak egy szálon fut, nem kapunk válaszokat a miértekre, végig bombáznak az olcsó poénokkal, és a film néhány fontosabb pontja teljesen logikátlan. (Gondolok itt a főszereplő férfi és nő kapcsolatára, minden átmenet nélkül gyűlölik és bírják egymást, vagy a film végén Q*Bert átalakulása is ilyen) A forgatókönyv elég egysíkú és gagyi, ahogy néhol a számítógépes grafika is.  Bár az is igaz, hogy a  Pixels valószínűleg többet jelent azoknak, akik Donkey Kong és Pac Man fénykorában voltak fiatalok.
http://i.huffpost.com/gen/2734522/thumbs/o-PIXELS-FILM-570.jpg?3
Ha mindezeket figyelmen kívül hagyjuk, kapunk egy viszonylag szórakoztató filmet, amit már kíváncsiságból Peter Dinklage és Kevin James  miatt is megéri megnézni.  (Ha nagyon sok a szabadidőnk és keresve sem találunk más elfoglaltságot)

 

 

 

 

 

N.