Könyvajánló

 

 

 

        



John Green
Csillagainkban a hiba

1Talán többen ismerik John Green Csillagainkban a hiba című művét a 2014-ben megjelent filmadaptáció alapján. Bevallom, én is akkor figyeltem fel rá először, amikor megnéztem a film előzetesét. Azonban ahelyett, hogy beültem volna a moziba egy nagy adag pattogatott kukoricával, inkább megszereztem a könyvet és nekiálltam olvasni. Így utólag abszolút nem bántam meg, hogy a könyvet a kezembe vettem. Szerintem méltán kerülhet azok közé a könyvek közé, amelyek nagy hatással voltak rám. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hiszen John Green olyan érzelmeket közvetít, amiket csak ritkán él át az ember. A katarzis közben felmerülnek az élet nagy kérdései, a miértek, a hogyanok és az ember egyszerűen nem tud választ adni. De miről is szól, illetve miben más a Csillagainkban a hiba könyvváltozata a filmhez képest?

        Hazel Grace végstádiumú rákbeteg, egy önsegítő program keretein belül ismeri meg a fiatal sorstársát, Augustus Waterst. Mondhatni, hogy Augustus és Hazel már az első találkozás során –ha nem is szeretnek egymásba- szimpatizálnak egymással. Augustus fél lábát elveszítette betegsége miatt, de ez cseppet sem vet gátat jókedvének, humorának és fellengzős stílusának. Azonban ahogy a könyv borítóján is látható (love story), a fiatalok között hamar lángra lobban a szerelem, s habár titkolják, tudják, hogy talán ez életük utolsó kapcsolata. A könyv vége drámai, elgondolkodtató és egyben meglepő. Habár az ember sejti, hogy mégis mi lesz a végkifejlet, mégis megdöbben, mikor bekövetkezik a tragédia.
        Nem szeretnék túl sok említést tenni a könyv tartalmáról, hiszen akit érdekel úgyis el fogja olvasni, habár szerintem (főleg a lányok) túlnyomó többsége megismerkedett már a filmmel. Mégis bátorítok mindenkit, hogy olvassa el, hiszen a film nem tudja visszaadni azokat a szavakat és érzéseket, amiket John Green káprázatosan megfogalmazott.
        A Csillagainkban a hiba nem egy depresszív könyv. Megpróbálja a tragédiába belecsempészni a mosolyt és a humort. Számtalan bölcs gondolat található benne, amikből mindenki okulhat. A könyv legfőbb mondanivalója talán az, hogy habár Hazel és Augustus súlyos betegségben szenvednek, mégis tudnak boldogan élni. Nem számít nekik, hogy mit hoz a holnap, próbálják a még hátralévő jövőjüket optimistán látni. Összefoglalva a könyv mozgatórugója a remény. Az író nagyon nyíltan beszél a rákról, a „rákprémiumról” és annak előnyeiről. Nem köntörfalaz, nem próbálja szépíteni sem a fiatalok kapcsolatát, sem a betegség okozta fájdalmakat és érzelmeket.
Összességében egy nagyon gyönyörű és egyben tragikus könyvről van szó. Hazel és Augustus kapcsolata bizonytalan de reménnyel teli. Mindenkinek csak ajánlani tudom, főleg azoknak, akik látták már a filmet és tetszett nekik; a könyv ugyanis részletesebb és jobban átadja Hazel és Augustus érzelmeit.

                ,,Ez a baj a fájdalommal (…). Megköveteli, hogy érezzék.”

Lukács Karolina, 10/a