Kőolaj

 

1    A kőolaj viszonylag magas fajlagos energiatartalma, könnyű kitermelése, szállítása, tárolása és alkalmazhatósága miatt az egyik legfontosabb, legszélesebb körben alkalmazott fosszilis energiaforrásunkká vált. Energiatermelésünk egyharmada a kőolajból származik.
A kőolaj (ásványolaj) a Föld szilárd kérgében található természetes eredetű, élő szervezetek bomlásával, átalakulásával keletkezett ásványi termék. Fő összetevői folyékony halmazállapotú szénhidrogének. Fűtőértéke 10000-11500 kcal/kg, ami 41870-48150 kJ/kg-nak felel meg.
A kőolajat sokoldalúan hasznosítjuk. Fontos energiahordozó, de a vegyipar több ágaztában is jelentős, például a műanyag-gyártásban. Egyik legfontosabb hasznosítási területe a közlekedés. Nagy mennyiségű üzemanyagot állítanak elő belőle.
1    Magyarországi kőolaj lelőhelyek: Alföld déli része. (Szeged környéke: pl. Algyő) és a Zalai-dombság. Hazai kitermelés: 2000-től 1 millió tonna/év körül stagnál a termelés.
Az elmúlt évtizedekben szinte évente történtek kisebb-nagyobb természeti katasztrófával járó balesetek. Az élővizekbe kiömlő olaj hatalmas károkat okoz az élővilágban, és a katasztrófa hatása eljut hozzánk, emberekhez is. Az ilyen balesetek során a kőolajszármazékokból származó illékony szerves szénhidrogének számos tengeri élőlényt azonnal megölnek. Az olaj beborítja a madarak tollazatát, a tengeri emlősök szőrzetét, és ezzel tönkreteszi az állatok természetes hőháztartását. Sok állat azért pusztul el, mert tisztálkodni próbál, és az olaj a szervezetébe kerül. A legnagyobb problémát viszont az jelenti, hogy a víz tetején úszó olaj réteget képez, elzárva így az élővilágot a létfontosságú oxigéntől. A planktonok, apróbb állatok ugyan elfogyasztják az olajat, de az így bekerül a táplálékláncba, és végül az emberek szervezetébe is bejutnak káros vegyületek. 
    A katasztrófáknak közvetetten mi is okozói vagyunk kifogyhatatlan olajéhségünkkel. Ha jobban odafigyelnénk a fogyasztási szokásainkra és előnyben részesítenénk a megújuló energiaforrások használatát, a károk egy részét megelőzhetnénk.

Faragó Eszter 11. b.


Források:
http://www.zoldauto.info/olajfuggoseg/az-olaj-es-ami-vele-jar http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91olaj  http://erdely.ma/kornyezetunk.php?id=72566&cim=780

_millio_liter_koolaj_omlott_a_tengerbe_eddig
http://enfo.agt.bme.hu/drupal/node/4669