Papp Máté

 

 

 

Papp Máté: Szék

            Szék az erdélyi Mezőség szívében, Kolozs megyében, Kolozsvártól kb. 45 km-re fekszik. Nevének származása a „szik” szóra vezethető vissza, melynek eredeti jelentése: időszakos vízállás. Ma már ez az elnevezés inkább a település humuszban szegény, nagy sótartalmú, szikes talajaira utal. Környezete irtásrétekben és nádasokban gazdag. Régen nagy kiterjedésű halastavak szolgálták ki a falu lakosságát, kiegészítve a földek rossz termőképességét.
           Az erdélyi viszonylatokban is kicsinek számító 2600 fős település egész lakossága magyar, minden szolgáltatástól, vasúttól távol esik, talán ez az oka annak, hogy rendkívül jól konzerválta a régi értékeket. A mai napig az emberek megőrizték hagyományaikat és továbbra is általános a népviselet a hétköznapi teendők (főzés, kaszálás) végzése során is. Ez a házas nőknél fejkendőt, buggyos fehér inget és piros szoknyát; a férfiaknál szalmakalapot, csizmát, kék mellényt, buggyos fehér inget és fehér nadrágot jelent fekete zsinórozással. Mindkét népviselet nagyon jellegzetes, egyedülálló a népművészetben.
        A falu központja a református templom, ami szintén a régmúlt idők maradványa; innen mindössze 3 út vezet sugárirányban a falu egyes részei (Felszeg, Forrószeg, Csipkeszeg) felé. Ezek a részek egymástól elkülönülnek, mindegyik rendelkezik saját szántóval, de az erdőket közösen használják. A házak szintén régies építésűek: ilyen jellegzetesség a székely kapu, a faveranda és a fa tetőszerkezeten nyugvó facserepek. A házon belül bevetett ágyakkal és tisztaszobával találkozhatunk, mely a vendéglátás helye. Természetesen minden terítő gazdagon hímzett, a falu mintáinak megfelelő módon, piros- fekete színekkel.
         Szék a néptánc-mozgalom egyik legfőbb állomása is, hiszen minden héten rendeztek táncházakat, ahol férfiak és nők is egyaránt táncoltak a Kalamajka együttes dallamaira. A leggyakrabban táncolt széki táncok: a legényes sűrű és ritka tempója, a széki négyes, valamint a lassú és friss csárdás; ezeket néha kiegészíti a porka és a hétlépés. A csárdásban szigorú rend érvényesül, miszerint a motívumok meghatározott sorrendben követik egymást.
           Szék az egyik leggyönyörűbb falu egész Erdélyben. Véleményem szerint minden természetszerető és magyar érzelmű embernek legalább egyszer érdemes ide ellátogatni, mert nagy lelki feltöltődést nyújt az, ha látjuk, hogy még vannak olyan falvak, ahol hűek a múltjukhoz, és tisztelik a hagyományokat.

1